Odluka Vlade da proda Croatia osiguranje i Hrvatsku poštansku banku nešto je što se na tržištu znalo već odavno, no da će za razliku od CO ova potonja banka ići na bubanj u potpunosti rijetko je tko pretpostavljao. Tako je umjesto prvotnog plana o prodaji tek natpolovičnog paketa od 51 posto dionica Hrvatske poštanske banke, Vlada odlučila prodati cijelu banku, vidljivo je iz pripremnih materijala za današnju sjednicu.
I sad će se neki pitati kakve to veze ima s ICT-om, IT-om, telekom. E pa ima, jer HPB je najveći pojedinačni dioničar H1 Telekoma. Iako su nam izvori bliski HPB-u rekli da im se nigdje ne žuri i da prodaja H1 Telekoma nije „nešto što se mora“, jasno je da će se to dogoditi.
Naime, kada je HPB u pitanju predlaže se prodaja 871.142 dionice društva Hrvatske poštanske banke, što čini 99,13 posto temeljnog kapitala banke, najavljeno je na Vladinim web stranicama. Kako će se pronaći vjerojatno neka bankarska grupacija koja još nije na hrvatskom tržištu ili sad nije previše zastupljena jasno je da ulaganje u telekomunikacije neće biti nešto „fancy“. Jednostavno to nije želja banke - upravljati telekomom. Tako da bi HPB bio najsretniji da u ovoj situaciji na telekom tržištu, s već dvije predstečajne nagodbe Optima Telekoma i Metroneta, rado prodala po mogućnosti u što većoj tišini.
Međutim unatoč analizama koje su se posljednjih dana pojavile, H1 Telekom ima 25 milijuna eura obveza koje treba pokriti, a za novi razvoj još ulagati što je sigurno da novi vlasnik banke ne bi baš poželio. Pogotovo zato što telekomunikacijska industrija ulazi u novu, možda ne toliko intenzivnu, ali svakako bitnu ulagačku fazu.
Njegova vrijednost je, kako smo već pisali vrijedi oko 40 milijuna eura uz obveze i ulagačima ako se one samo oduzmu neće ostati za dijeljenje više od 15-18 milijuna eura.
Pritom je sasvim jasno da se niti sav dug neće oduzimati niti će se sav dug utopiti, nego će se naći neko rješenje između što znači da možda za dijeljenje ostane oko 18 milijuna eura i to u omjerima koji odgovaraju vlasničkoj strukturi u kojoj HPB ima 41,25 posto, Elektromagic Zorana Ćurkovića 33,75 posto, a Zoran Sikirica partner Zorana Ćurkovića 25 posto. Prema toj matematici, za koju na telekom tržištu govore kako je najrealnija, HPB bi dobio oko 8 milijuna eura, Zoran Ćurković oko 6 milijuna eura, a Zoran Sikirica oko 4,5 milijuna eura.
Neki bi rekli nije mnogo, a drugi dobro bi došlo, pa vi odlučite sami. HPB tako sigurno neće dobiti neki spektakularan novac u odnosu na bilancu, bolje rečeno knjigovodstvenu vrijednost od 1,5 milijardi kuna. Ali to nije za banku niti važno jer ona, ne mora odmah prodati H1 Telekom, jer im se jednostavno ne žuri što dodatno može podići cijenu.
S druge strane, Vipnet bi se morao požuriti jer ako HT preuzme upravljanje Optima Telekom, čak i pod budnim okom Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije, domaćeg telekomunikacijskog regulatora koji će sad biti u susjedstvu HT-a jer će biti u istim spojenim neboderima, naknadna kupnja H1 Telekoma imali bi mnogo manje smisla od dogovora u narednih nekoliko tjedana. Neki će reći prebrzo, ako žele to mogu jer Telekom Austria već je odobrio novac Vipnetu koji samo treba učiniti posljednji odlučni korak.