Rasplet predstečajnih nagodbi Optima Telekoma i Metroneta pokazat će smjer razvoja domaćeg telekomunikacijskog tržišta u segmentu fiksne telefonije, širokopojasnog pristupa internetu. Velike obveze alternativaca ogroman su kamen koji ih vuče prema dnu. Optima je skroz potonula, a Metronet se dobro drži iznad vode, a jedni je u boljoj situaciji H1 Telekom kojem je već sada najveći pojedinačni dioničar Hrvatska poštanska banka.
Kako za njih interes ima Telekom Austria odnosno Vipnet, to su nam potvrdili i u bankarskom i telekom sektoru jasno je da je situacija bolja, ne sjajna ali bolja. Iako direktne potvrde nema, potvrđeno nam je iz više izvora da se razgovara i pregovara, no što će se u konačnici dogoditi ostaje tek da se vidi.
Optika naša svagdašnja
Tržište želi optičku infrastrukturu i brzi pristup Internetu, no za to su potrebna ulaganja. Kako je HAKOM zaustavio velika najavljena ulaganja najjačeg domaćeg telekoma HT-a zbog bojazni da će se narušiti tržišno natjecanje ta su ulaganja stala.
S druge strane, objedinjavanje optičke infrastrukture pod kapom države koju vodi pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku Darko Parić unatoč najavama posljednjih nekoliko mjeseci još uvijek nije zaživjela. Parić nam je potvrdio u nedavnom intervjuu kako je postupak pri kraju, te da Odašiljači i veze to vode međutim mnogo toga ipak još uvijek nije učinjeno osim načelne želje koja već postoji godinama.
Predstečajne, neobjedinjena infrastruktura utezi su koji vuku prema dnu domaće telekomunikacijsko tržište. Bez obzira što će reći dežurni dušobrižnici to je realna situacija i ona se neće promijeniti ukoliko se klima na cjelokupnom tržištu ne okrene i vrati povjerenje kako samih telekoma unutar sebe i za sebe, potencijalnih investitora, ali i korisnika.
Dolazak LTE mreže
Na mobilnom telekomunikacijskom tržištu situacija je tek nešto malo drugačija, tržište je mnogo stabilnije. Nova generaciji mobilnih mreža tek je u začetku i ne treba očekivati ikakav veći rast jer mobilni telefoni koji podržavaju LTE - Long Term Evolution je još uvijek vrlo mali. S druge strane, bez obzira na sve pokrivenost je još uvijek mala tako da velike brzine LTE-a i nemaju baš previše smisla. Barem ne u ovome trenutku. Ono što ej potrebno su novi sadržaji koji će pokrenuti korištenje mobilnih uređaja - pametnih telefona i tableta u poslovne i privatne svrhe i ti su sadržaji upravo ono što će u konačnici pokrenuti cjelokupno tržište. Kako je Tele 2 najavio kako tek razmatra, ali zasad ne planira, ulazak na LTE tržište jasno je da će tu ključni igrači biti HT i Vipnet koji će diktirati tržišne uvjete.
Uz to, postoji još prostora za MVNO - Mobile Virtual Network Operator kao što je recimo Multiplus Mobile od Konzuma odnosno Agrokora, ali i brandovi koji unutar HT-a i Vipneta funkcioniraju Bonbon i Tomato. Na tržište, nudeći quad play uslugu želi ući i H1 Telekom koji bi onda ponudio tržištu fiksnu telefoniju, pristup internetu, internetsku televiziju i mobilnu telefoniju - sve na jednom računu. Ne bi oni gradili svoju mrežu već iznajmljivali postojeću. Za to svakako ima mjesta, možda za neke igrače koji će okrenuti specifičnim tržišnim nišama, ali treba probati. H1 bi mogao probati vrlo skoro.
Ono što je sigurno naredni će tjedni i mjeseci odrediti razvoj telekomunikacijskog tržišta i bit će ovo dugo toplo telekomunikacijsko ljeto.