VRIJEME PROMJENA

Telefónica napreduje u energetskoj učinkovitosti zahvaljujući tehnologiji

Telefónica napreduje u energetskoj učinkovitosti zahvaljujući tehnologiji
Dražen Tomić / Tomich Productions

Telefónica napreduje u energetskoj učinkovitosti zahvaljujući primjeni tehnoloških inovacija i projekata koji tvrtki omogućuju smanjenje potrošnje uz upravljanje značajnim povećanjem podatkovnog prometa zabilježenim posljednjih godina. Samo od 2015. Telefónica je smanjila potrošnju za 8,6%, dok se promet višestruko povećao za 8,6 puta.

S eksponencijalnim rastom potražnje za digitalnim uslugama i kontinuiranim razvojem komunikacijskih tehnologija, telekomunikacijske tvrtke suočavaju se sa značajnim izazovima u pogledu energetske učinkovitosti i održivosti. Kako bi njima upravljala, Telefónica je implementirala niz inovativnih projekata u sklopu programa tvrtke Autonomous Network Journey (ANJ), usmjerenih na optimizaciju potrošnje energije i smanjenje utjecaja na okoliš, uz pružanje kvalitetnih usluga i poticanje inovacija.

Posvećenost Telefónice energetskoj učinkovitosti seže još u 2005. godinu, a već 2010. počinje bilježiti učinak provedenih mjera učinkovitosti. Od tada je tvrtka razvila ukupno 1.574 projekta koji su generirali redovite uštede od više od 2.200 milijuna eura, više od 13.800 GWh energije i izbjegla su 4 milijuna tona CO2 ekvivalenta. Različite inicijative i njihovi rezultati pozicioniraju Telefónicu čvrsto u smjeru ispunjavanja ciljeva vezanih uz energiju i klimatske promjene: poboljšati potrošnju energije po jedinici prometa za 90% u 2025., u usporedbi s 2015.; postići stopostotnu potrošnju električne energije iz obnovljivih izvora do 2030. na svim tržištima; te smanjiti pogonske emisije za 90% 2030. u usporedbi s 2015. te postići neto nulte emisije 2040., uključujući njegov lanac vrijednosti.

Načini na koje tvrtka može dobiti na učinkovitosti, ruku pod ruku s tehnologijom, su različiti. To se uglavnom postiže modernizacijom mreže, zamjenom bakra optičkim vlaknima, koja su 85% učinkovitija, i uvođenjem 5G, koji je do 90% učinkovitiji od 4G. Također kroz migraciju u oblak, virtualizaciju, do 27% učinkovitiju od naslijeđenih okruženja, implementaciju Power Saving Features (PSF) i AI/ML platforme, a sve s ciljem optimizacije potrošnje energije do 40% uz održavanje kvalitete.

Telefónica također postiže učinkovitost kroz obnovu elektrana i opreme za klimatizaciju. Klimatizacija, koja ima ključnu ulogu, može se izvesti vanjskim zrakom (slobodno hlađenje), uranjanjem ili isključivanjem određene opreme za klimatizaciju. To se također može postići zbijanjem tehničkih prostorija, renoviranjem zastarjele opreme ili ograničavanjem hladnih prolaza i povećanjem temperature prostorija i povezanih krugova vode. Njemačka je, primjerice, zbog ovih mjera definirala plan konsolidacije koji predviđa manje, ali bolju infrastrukturu uz smanjenje potrošnje energije za 15%.

Naslijeđeno isključivanje također igra ključnu ulogu u smislu učinkovitosti jer smanjuje koegzistenciju mreža, kako u mobilnim tako iu fiksnim mrežama. U Španjolskoj, iu kontekstu evolucije bakrene infrastrukture prema ultra širokopojasnim rješenjima, migracije koja će kulminirati od 2024., što se podudara sa stotom obljetnicom tvrtke, 1914 bakrenih maloprodajnih centrala isključeno je 2023., ukupno 4150 od 2014. Latinski Amerika je također napredovala u gašenju 2G mreže, posebice Urugvaj koji je već dosegao 100%, što predstavlja smanjenje potrošnje od 17%.

Smanjenje potrošnje fosilnih goriva i promicanje obnovljivih izvora energije također označavaju održivu strategiju Telefónice. U prvom slučaju, kroz hibridne stanice s fotonaponskom solarnom energijom i odgodom pokretanja generatora koji koriste visokociklične baterije (litijeve). Također zahvaljujući korištenju ekološki prihvatljivijih goriva kao što je vodik/metanol. Do kraja 2023. godine 100% Telefónicine potrošnje električne energije u vlastitim pogonima u Španjolskoj, Njemačkoj, Brazilu, Peruu i Čileu dolazit će iz obnovljivih izvora. Globalno, ta brojka iznosi 84%.

Promicanje obnovljivih izvora energije uključuje davanje prioriteta kontinuiranom potpisivanju dugoročnih ugovora o kupnji električne energije (PPA), kao i postupno povećanje vlastite proizvodnje i smanjenje otkupa jamstava iz obnovljivih izvora. U Brazilu valja istaknuti nastavak projekta distribuirane proizvodnje, koji je omogućio da do 2023. godine u pogon bude pušteno 67 elektrana na obnovljive izvore energije, od ukupno planiranih 85, što će proizvest će više od 700 GWh godišnje u zemlji. Španjolska i Njemačka također imaju dugoročne PPA-ove za obnovljivu energiju.

Telefónica također radi na vlastitoj proizvodnji električne energije. Ima 484 instalacije obnovljivih izvora energije, uključujući rješenja solarnih panela, kako u zgradama fiksne mreže tako iu baznim stanicama mobilne mreže. Izvanredan primjer ove inicijative je provedba 2023. godine 11 projekata samoproizvodnje u Ekvadoru, gdje se godišnja proizvodnja procjenjuje na 34.000 kWh. Na razini grupe, Telefónica sama proizvodi oko 6 milijuna kWh električne energije.

Za provedbu projekata energetske učinkovitosti Telefónica se odlučila za disruptivne modele. U Brazilu i Latinskoj Americi, na primjer, potpisao je sporazum o uštedi energije kao usluge (ESaaS) za modernizaciju infrastrukture i poboljšanje energetske učinkovitosti lokacija, a sve uz ulaganje treće strane. Španjolska je 2023. godine implementirala četiri projekta temeljena na ESaaS-u iz plana od 40 postrojenja, uz uštede od oko 45 GWh godišnje.

Telefónica također ima internu cijenu ugljika koja proizlazi iz izračuna ukupnog troška vlasništva (TCO) u procesu nabave energetski intenzivne opreme, goriva i fluoriranih plinova. Ovaj mehanizam omogućuje razmatranje ne samo nabavne cijene, već i potrošene energije i emisija generiranih tijekom korisnog vijeka trajanja, što pomaže u donošenju boljih odluka o ulaganju, odabiru učinkovitije opreme koja će imati niže radne emisije tijekom svog korisnog vijeka trajanja. život.