Prihodi od interneta veći od 1,1 milijarde kuna, mobilni snažno rastu, fiksni prihodi padaju

Prihodi od interneta veći od 1,1 milijarde kuna, mobilni snažno rastu, fiksni prihodi padaju
DepositPhotos / Ilustracija

U prvom ovogodišnjem kvartalu prihodi od širokopojasnog pristupa internetu domaćih telekom operatora Hrvatskog Telekoma, A1 Hrvatska, Tele2 Hrvatska, Optima Telekoma bez obzira na oblik tehnologije koja se koristi dosegao je 1,12 milijardi kuna uz 2,88 posto rasta na godišnjoj razini, pokazuju to najnoviji podaci domaćeg telekomunikacijskog regulatora HAKOM-a.

Podaci pokazuju kako je ipak zabilježen pad na kvartalnoj razini u odnosu na posljednji kvartal 2019. godine i to za 3,49 posto. Ako se pak pogleda razdjel prihoda domaćih telekoma prema tipu tehnologije koja se koristi. Podaci HAKOM-ove kvartalne analize pokazuju kako je u nepokretnim mrežama zabilježen pad prihoda od širokopojasnog pristupa internetu za 8,38 posto na godišnjoj razini čime su oni dosegnuli 445,32 milijuna kuna. Ako se pak oni usporede iz prvog kvartala 2020. sa zadnjim kvartalom 2019. pad je još i veći i iznosi 11,72 posto.

I dok prihodi domaćih telekoma u segmentu mobilne telefonije zauzimaju više od 60 posto ukupnog prihoda njihov rasta na godišnjoj razini vrlo je značajan. Ukupni prihodi u mobilnom segmentu pristupa internetu na godišnjoj razini porasli su 12,02 posto na 670,79 milijuna kuna. Ako se pak pogledaju na kvartalnoj razini prvi kvartal 2020. u usporedbi sa zadnjim kvartalom 2019. prihodu su veći 2,87 posto.

Ukupni broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu povećan je 4,03 posto na ukupno 4,8 milijuna. U segmentu fiksne mreže pad je 10 posto na ukupno 1,023 milijuna korisnika. U fiksnom broadband pristupu najveći rast je kod optičkih priključaka i to na godišnjoj razini 25,21 posto i tih je korisnika svih operatora sada 112 tisuća i to kod vlastite infrastrukture. Ukupnom broju optike treba dodati i još 154 tisuće bitstream korisnika. Kabelskih korisnika sada j 165 tisuća i to bez promjene broja korisnika na godišnjoj razini.

U mobilnoj telefoniji broj korisnika porastao je na godišnjoj razini za 8,64 posto na 3,77 milijuna korisnika od čega je 2,8 milijuna privatnih korisnika i gotovo milijun poslovnih korisnika. Broj priključaka putem podatkovnih kartica u segmentu privatnih korisnika porastao je 46,34 posto jer u taj broj ulaze i mobilni pristupi poput onog što nudi telekomi kao zamjenu za fiksni pristup. I sve više ljudi koristi pametne telefone tako je pristup putem mobitela internetu porastao na 2,6 milijuna odnosno 7,24 posto na godišnjoj razini.

Broj poslovnih korisnika tako je na godišnjoj razini porastao tek nešto više od 7 posto na 976,96 tisuća. Od toga je korisnika podatkovnih kartica i dalje na istoj godišnjoj razini od 147 tisuća, dok je broj korisnika putem mobilnih telefona povećan 5,29 posto na 581 tisuću. Snažno je rastao broj korisnika M2M tarifa koje se koriste među ostalom i u IoT implementacijama za 16,11 posto na 248,82 tisuće.

Kako u ovom segmentu broj raste zahvaljujući i kombinaciji paketa vidljivo je kako pada broj 2D paketa koji uključuju Internet i telefon i to za gotovo 33 posto na godišnjoj razni , broj 3D paketa ostao je na istoj razini dok je snažno porastao broj 4D paketa koji uključuju i fiksnu i mobilnu telefoniju, internetski pristup i televiziju i to čak 22,1 posto na godišnjoj razini.