Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
U prvom tromjesečju 2020. na tržište elektroničkih komunikacija utjecali su izmijenjeni uvjeti rada uzrokovani epidemijom COVID-19. Rad od kuće i nastavne aktivnosti uglavnom su se održavali putem interneta te je očekivano, u odnosu na isto razdoblje u 2019., rastao ukupni podatkovni promet i broj minuta u telefonskoj pokretnoj mreži.
Prema tržišnim pokazateljima ukupni podatkovni promet porastao je za 40 posto, na ukupno gotovo 500 petabajta (PB), a uspoređujući samo mjesec ožujak, kada je započela epidemija u Republici Hrvatskoj s prošlogodišnjim ožujkom, ostvareni podatkovni promet veći je za 62 posto. Daljnji rast očekuje se i u drugom tromjesečju ove godine, ističu u HAKOM-u.
U odnosu na isto razdoblje prošle godine porastao je i ukupan broj odlaznih minuta u pokretnoj mreži i to za 17 posto. Ukupan broj odlaznih minuta u pokretnoj mreži veći je za oko 11 posto i u odnosu na prethodno tromjesečje, što se razlikuje od dosadašnjih trendova jer se u zadnjem tromjesečju godine uobičajeno ostvari veći promet zbog blagdana. U prvom tromjesečju 2020. nije zabilježen pad prihoda od roaminga s obzirom na kraće razdoblje tijekom kojeg su granice bile zatvorene.
Na tržištu širokopojasnog pristupa internetu promijenjen je način objave podataka za 2020. na način da se u broj priključaka širokopojasnog pristupa internetu u nepokretnoj mreži više ne pribrajaju priključci kod kojih se usluga pruža putem pokretne mreže.
Naime, navedena usluga vezana je uz fiksnu lokaciju, ali ne zadovoljava osnovne kriterije vezane za garantiranu brzinu, sukladno Uredbi o utvrđivanju mjera u vezi s pristupom otvorenom internetu, pojašnjavaju u HAKOM-u. Za razdoblja nakon 2019. navedena usluga objavljivat će se u kategoriji priključaka širokopojasnog pristupa internetu u pokretnoj mreži.
Promjene u izvještavanju utjecale su na pokazatelje koje se odnose na širokopojasne priključke internetu u nepokretnoj i pokretnoj mreži pa promjene u odnosu na prethodna izvještajna razdoblja ne prate dosadašnje trendove.
Od širokopojasnih priključaka u nepokretnoj mreži, broj priključaka putem svjetlovodne pristupne tehnologije i dalje ostvaruje najveći porast. Više od 38 posto korisnika u nepokretnoj mreži ostvaruje pristup internetu brzinama većim od 30 Mbit/s, odnosno preko 11 posto brzinama većim od 100 Mbit/s. Broj korisnika 4D paketa je i dalje u porastu.
Ukupni prihod na tržištu elektroničkih komunikacija smanjen je za 3,7 posto u odnosu na isto razdoblje u 2019. Unatoč manjim ukupnim prihodima, rast prihoda je ostvaren na tržištu širokopojasnog pristupa internetu i to za 2,7 posto, kao i na tržištu naplatne televizije za gotovo 4 posto u odnosu na isto razdoblje u 2019.