Nastavljaju se velika ulaganja u optiku
Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM) objavila je najnovije pokazatelje tržišta elektroničkih komunikacija za treće tromjesečje 2024. godine.
Nova optička infrastruktura koja će graditi državna tvrtka Odašiljači i veze gradit će se u sklopu projekta "Izgradnja nacionalne agregacijske širokopojasne (backhaul broadband) infrastrukture sljedeće generacije (Next Generation Network – NGN)", a nositelj projekta je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.
Ukupna vrijednost projekta je 224,3 milijuna eura, od čega je 101,4 milijuna eura sufinancirano iz EU fondova. OiV je na javnom natječaju, nakon podosta peripetija izabrao izvođače radova i to u četiri grupe. U natječaju se navodilo kako je ukupna dužina trase NGN agregacijske širokopojasne infrastrukture koja se namjerava realizirati je oko 5.300 kilometara. Sklapanje ugovora o projektiranju i izgradnji te infrastrukture predviđa do 8. prosinca 2023., a onda rok završetka programa u listopadu 2027. tj. u roku od oko 46 mjeseci.
Riječ je o izgradnji nacionalne agregacijske širokopojasne optičke infrastrukture sljedeće generacije (NP-BBI) diljem Hrvatrske tamo gdje telekomi nemaju poslovnog interesa. To podrazumijeva izgradnju pasivne svjetlovodne infrastrukture do ciljanih naselja u prigradskim i ruralnim područjim.
Za izvođače radova u postupku javne nabave za projektiranje i izgradnju agregacijske infrastrukture odabrane tvrtke Strabag AG, Strabag d.o. glavna podružnica za građevinarstvo te zajednica ponuditelja-tvrtki Ericsson Nikola Tesla, Ericsson Nikola Tesla Servisi i Supra Net. Strabag je dobio 3 od 4 grupe i gradit će najveći dio mreže, a Ericsson Nikola tesla, Ericsson Nikola Tesla Servisi čiji dio postaje uskoro sastavni dio HT-a nakon što je prije toga taj dio izdvoje u Ericsson Nikola Teslu odakle je i nastala tvrtka Ericsson Nikola tesla Servisi. Uz Ericsson Nikola tesla, Ericsson Nikola Tesla Servisi u konzorciju je i SupraNet dio Storm Grupe.
Poslove koje su dobila ova dva konzorcija projektiranje, rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, ishođenja građevinskih dozvola te izvođenje građevinsko-instalaterskih radova.
Podsjetimo, OiV je zadužen za tehničku provedbu o čemu je krajem 2020. s Ministarstvom regionalnog razvoja i fondova EU i agencijom SAFU sklopio ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz EU fondova za tu namjenu.
Treba svakako reći da je u jednom trenutku postojala ideja stvaranja državnog telekoma bila je da Odašiljači i veze upravljaju telekom infrastrukturom u vlasništvu državnih tvrtki poput Hrvatske elektroprivrede, Hrvatskih autocesta, Autoceste Rijeka Zagreb, Hrvatskih željeznica, Jadranskog naftovoda. Tome se trebalo pridodati i izgrađena infrastruktura, ali možda i ova nova infrastruktura.