Amazon je spreman za lansiranje 27 satelita u niskoj Zemljinoj orbiti koji su namijenjeni pružanju dugo odgađane internetske usluge u sklopu Projekta Kuiper. Sateliti su trebali biti poslani u svemir 9. travnja, ali je lansiranje odgođeno zbog vremenskih uvjeta.
Tvrtka je poslala par prototipskih satelita u listopadu 2023. i izvorno je planirala početi nuditi komercijalne usluge do kraja 2024. U svojoj najnovijoj izjavi o projektu, Amazon je istaknuo da su novi sateliti značajna nadogradnja u odnosu na pokusne, s poboljšanjem performansi svakog sustava i podsustava na brodu. Naveo je poboljšane fazne antenske rešetke, procesore, solarne panele, pogonske sustave i optičke međusatelitske veze.
Ovih 27 satelita u niskoj orbiti (LEO) bit će dio planirane konstelacije od 3.200 satelita koja čini prvu fazu Projekta Kuiper. Nadolazeće lansiranje odvijat će se na raketi Atlas V iz tvrtke United Launch Alliance, s lokacije u Floridi. Amazon je napomenuo da je osigurao više od 80 daljnjih lansiranja kako bi isporučio cijelu prvu konstelaciju, koja će se izvoditi u suradnji s nekoliko različitih kompanija. Krajnji cilj ovog tehnološkog diva je pružanje interneta velike brzine i niske latencije praktički bilo gdje na planetu, uz očekivanje da će usluga korisnicima biti dostupna kasnije tijekom 2025.
„Proveli smo opsežna testiranja na zemlji kako bismo se pripremili za ovu prvu misiju, ali postoje stvari koje možete naučiti samo u letu – i ovo će biti prvi put da letimo s konačnim dizajnom satelita i prvi put da ćemo lansirati toliko satelita odjednom“, rekao je Rajeev Badyal, potpredsjednik Projekta Kuiper. „Bez obzira na to kako se misija odvijala, ovo je tek početak našeg putovanja, i imamo sve potrebne elemente da učimo i prilagođavamo se dok se pripremamo za nova i ponovljena lansiranja u godinama koje dolaze.“
Projekt Kuiper je Amazonov odgovor na konkurentski SpaceX-ov Starlink, koji već pruža satelitski internet u više zemalja. Obje inicijative su dio šireg tržišnog trenda pružanja globalne internetske pokrivenosti putem konstelacija LEO satelita. Gartner, IDC, Omdia i Juniper Research ističu kako će ovakvi projekti imati velik utjecaj na IT tržište, osobito u sektorima infrastrukture u oblaku, mrežne povezanosti, 5G proširenja te digitalne uključenosti u udaljenim regijama.
Osim konkurentnosti, u pozadini Projekta Kuiper nalazi se i strateški interes – Amazon planira koristiti ovu satelitsku mrežu za optimizaciju svojih usluga, uključujući AWS (Amazon Web Services), IoT povezivanje te logistiku. To također može biti od koristi zemljama i regijama pogođenima trgovinskim ili tehnološkim ograničenjima, gdje je neovisan pristup internetu strateški značajan.
Starlink je trenutno najzrelija LEO satelitska mreža s preko 5.000 aktivnih satelita i uslugom dostupnom u više od 70 zemalja. Amazonov Kuiper projekt time ulazi u izravno natjecanje sa SpaceX-om, ali uz ključnu prednost: sinergiju s Amazon Web Services (AWS) – najvećom globalnom platformom za računalstvo u oblaku.
Amazon bi mogao ponuditi paketne usluge: povezivost + računalna obrada + pohrana podataka, što je osobito primamljivo za industriju, obranu i javni sektor. Starlink trenutno nema takvu vertikalnu integraciju u oblaku, iako SpaceX u partnerstvu sa sestrinskom tvrtkom Tesla razvija nove usluge temeljene na povezanosti i AI-u.
OneWeb cilja na B2B tržište i nacionalne telekome, ali sporije raste i snažno ovisi o partnerstvima. Kuiper bi mogao preuzeti taj segment ako se agresivno pozicionira kroz strateške ugovore, osobito u regijama poput Afrike, Latinske Amerike i Jugoistočne Azije. Također, Amazon ima financijsku moć za brže širenje, dok se OneWeb još oporavlja od prethodnih financijskih problema.
Telesat Lightspeed i slični igrači usmjereni su na specifične tržišne niše (npr. avioindustriju, pomorstvo), ali s puno manjim kapitalom i infrastrukturom. Kuiperov ulazak mogao bi ih potisnuti ili prisiliti na partnerstva ili preusmjeravanje u mikroniše.
Gartner navodi da će do 2027. godine više od 40 posto poduzeća u regijama u razvoju koristiti LEO satelitski internet kao primarni ili backup oblik povezivanja, posebno u industrijama poput rudarstva, energije i transporta.
IDC ističe da Amazon koristi Kuiper kao strateško proširenje AWS infrastrukture, s ciljem smanjenja latencije i omogućavanja pristupa cloud servisima u realnom vremenu – čak i u najudaljenijim dijelovima svijeta. Kuiper bi mogao omogućiti AWS-u da zaobiđe postojeće ograničenja infrastrukture u mnogim zemljama, osobito onima koje još nemaju 5G.
Omdia predviđa da će do 2030. LEO satelitske mreže činiti više od 15 posto ukupnog globalnog internetskog prometa, s naglaskom na udaljena područja i kritične sustave (npr. obrambene mreže, IoT nadzorni sustavi, telemedicina).
Juniper Research naglašava da je ulaganje Amazona u Kuiper zapravo ulaganje u digitalnu autonomiju – kako za privatne korisnike, tako i za države. Očekuje se da će Kuiper služiti i kao alternativa u slučajevima kada zemlje žele izbjeći dominaciju pojedinih pružatelja internet infrastrukture iz geopolitičkih razloga.
Nepovoljni vremenski uvjeti odgodili su lansiranje Amazonove prve serije satelita u niskoj orbiti Zemlje. Amazonov partner, United Launch Alliance (ULA), rekao je da je njegova raketa Atlas V napunjena gorivom i spremna, ali su vremenski problemi spriječili njeno lansiranje.
O napuštanju napora za taj dan, ULA je rekao: "Vrijeme se promatra i predviđa se da neće biti polijetanja u preostalom vremenskom intervalu za lansiranje ove večeri, prema službeniku za vremensku prognozu lansiranja Brianu Belsonu". Problemi koji su pratili lansiranje bili su skupljanje kumulusa i vjetrovi iznad granice sigurnog polijetanja.
U kratkoj izjavi, Amazon je objasnio da će podijeliti novi datum lansiranja kada bude dostupan. Kada konačno polete, 27 LEO ptica bit će dio planiranih 3200 satelita koji bi trebali činiti prvu konstelaciju Amazonovog projekta Kuiper.
U ažuriranju o odgođenom projektu objavljenom prošli tjedan, tehnološki div je primijetio da je planirano više od 80 lansiranja za postavljanje konstelacije, s očekivanjem da će početi s komercijalnim uslugama kasnije 2025. Amazon je već poslao par prototipova satelita i očekuje se da će početi nuditi satelitski internet korisnicima do kraja 2024.