Europske burze snažno su jučer porasle nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio izuzeća od carina za određene tehnološke proizvode, prvenstveno pametne telefone i računala uvezene iz Kine. Pan-europski indeks Stoxx 600 skočio je 2,6 posto, FTSE 100 u Londonu 2 posto, DAX u Njemačkoj 2,6 posto, a CAC 40 u Francuskoj 2,4 posto. Gotovo svi sektori i dionice bilježili su rast, a posebno su profitirale tehnološke i automobilske kompanije.
Današnja optimistična očekivanja o daljnjem ublažavanju carina nastavila su podizati europske indekse. Stoxx 600 je porastao dodatnih 1,6 posto, FTSE 100 za 1,5 posto, dok su njemački i francuski indeksi također bilježili rast. Automobilski sektor prednjačio je s rastom od 2,5 posto nakon Trumpovih izjava o mogućim izuzećima za autoindustriju. Dionice Stellantisa, Valea i Volkswagena skočile su između 3 posto i 5 posto.
Goldman Sachs je snizio prognozu za Stoxx 600 zbog rizika od američkih carina i jačanja eura, očekujući pad zarada europskih kompanija u 2025. za 7 posto.
Azijske burze jučer su snažno porasle, predvođene Hong Kongom (Hang Seng +2,4 posto) i tehnološkim dionicama nakon što je Trump privremeno odgodio carine na potrošačku elektroniku. Japanski Nikkei porastao je 1,18 posto, a dionice proizvođača iPhone komponenti (Murata, Taiyo Yuden, Advantest) bilježile su skokove od 4 posto do 6 posto. U Australiji, S&P/ASX 200 skočio je 1,38 posto.
S druge pak strane da su tržišta zadržala pozitivan sentiment, iako su investitori oprezni zbog najava novih carina na poluvodiče i farmaceutske proizvode. U Singapuru je dolar ojačao nakon što je središnja banka olabavila monetarnu politiku.
Wall Street je jučer snažno porastao zahvaljujući izuzećima od carina za pametne telefone i računala. Dow Jones je skočio 312 bodova (+0,78 posto), S&P 500 +0,79 posto, Nasdaq +0,64 posto. Dionice Applea (+2,2 posto), Della (+4 posto) i HP-a (+2,5 posto) predvodile su rast, dok su poluvodičke dionice imale skromniji dobitak.
Tržišta su danas nastavila s blagim rastom, potaknuta nadom u dodatna izuzeća za autoindustriju. S&P 500 je u plusu 0,2 posto, Dow i Nasdaq po 0,1 posto. Dionice financijskog sektora i dalje su u fokusu zbog nadolazećih kvartalnih izvještaja.
Ipakj, tržišta su i dalje vrlo nestabilna. S&P 500 je u prvoj polovici travnja pao 9 posto (najgori tjedan od 2020.), ali se potom oporavio 5,7 posto. Indeks volatilnosti (VIX) pao je na najnižu razinu od početka mjeseca.
Podsjetimo predsjednik Donald Trump je 12. travnja proširio popis proizvoda izuzetih od recipročne carine (najavljene 2. travnja), uključujući pametne telefone, računala, čipove i drugu elektroniku. Ova izuzeća vrijede retroaktivno od 5. travnja. No, izuzeća su privremena i odnose se samo na carine uvedene nakon 2. travnja, dok su starije i dodatne carine i dalje na snazi.
Pritom je Trump najavio da će uskoro objaviti detalje o carinama na poluvodiče (čipove) i farmaceutske proizvode, a razmatra i dodatne carine na autoindustriju, ali s mogućim izuzećima za proizvođače koji trebaju vrijeme za prilagodbu lanca opskrbe. "Razmatramo opcije kako pomoći nekim proizvođačima automobila dok prebacuju proizvodnju na dijelove iz SAD-a, Kanade ili Meksika", izjavio je Trump.
Trump je naglasio da Kina neće biti izuzeta od carina i da su povećanja rezultat "nedostatka poštovanja" kineske strane. Američke carine na kinesku robu sada iznose 145 posto, dok je Kina odgovorila podizanjem carina na američku robu na 125 posto. Trump je na društvenim mrežama poručio: "NITKO nije 'skinuti s udice' zbog nepoštenih trgovinskih praksi, monetarnih barijera i drugih prepreka koje druge zemlje koriste protiv nas, a Kina je najgora!".
Trump je signalizirao moguću odgodu carina na automobile i dijelove, što je izazvalo optimizam na europskim i američkim burzama, osobito među proizvođačima automobila i dobavljačima dijelova. Uz sve to, Ministarstvo trgovine SAD-a pokrenulo je istrage o nacionalnoj sigurnosti uvoza čipova i farmaceutskih proizvoda, što je preduvjet za moguće nove carine. Podsjetimo, Trump je prošli tjedan proglasio 90-dnevnu suspenziju većine novih carina, što su EU i UK ispratili vlastitim odgodama protumjera.
Burze su jučer i danas snažno porasle na svim kontinentima, prvenstveno zbog Trumpovih privremenih izuzeća od carina za ključne tehnološke proizvode i najava mogućih olakšica za autoindustriju. No, tržišta ostaju vrlo nestabilna zbog najava novih carina na poluvodiče i farmaceutske proizvode, kao i zbog neizvjesnosti oko trajanja i opsega izuzeća. Trumpove izjave i potezi i dalje su glavni pokretač volatilnosti, a trgovinski rat SAD-a i Kine ulazi u novu fazu s rekordno visokim carinama i uzajamnim protumjerama.