Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Domaći telekomunikacijski regulator HAKOM otvorio je danas u svojim prostorima u Sky Officeu zaprimljene ponude u postupku dražbe radiofrekvencijskog spektra za preostalu „digitalnu dividendu“, ukupno 20 MHz koji trenutno nisu dodijeljeni, a na natječaj su se javili samo HT i Vipnet. Na javnom otvaranju prisustvovali su predstavnici HT-a i Vipneta kao ponuđača, a iz ponuda je vidljivo kako je HT ponudio ukupno 210,75 milijuna kuna za dva frekvencijska područja, a Vipnet više od 110,14 kuna za jedno frekvencijsko područje.
Prva ponuda zaprimljena je u 10 sati i 45 minuta i to od strane drugog po veličini domaćeg telekom operatera Vipneta i to samo za frekvencijski blok A te je za to ponudio 110,145 milijuna kuna. Naknada će prema ponudi biti uplaćena jednokratno.
Druga ponuda zaprimljena je od najjačeg domaćeg telekom operatera HT-a i to u 11 sati i 8 minuta, a oni su ponudili za oba frekvencijska spektra A i B. Za A blok ponudili su 105,11 milijuna kuna, dok za blok B nešto više i to 105,652 milijuna kuna. Plaćanje će HT obaviti u godišnjim anuitetima.
Na dražbi se nude frekvencijski blok A (801-806/842-847 MHz) i frekvencijski blok B (806-811/847-852 MHz). Konačna odluka HAKOM-a o dodjeli dozvola uslijedit će nakon analize i provjere ponudbene dokumentacije, što se očekuje u prvoj polovici studenog.
Podsjetimo, na javnoj dražbi nude se dva frekvencijska bloka od po 2x5 MHz za pružanje komunikacijskih usluga temeljenih na „tehnologiji dugoročnog razvoja“ (Long Term Evolution-LTE), uz jednokratnu naknadu po bloku od minimalno 105 milijuna kuna. Osim jednokratne naknade, za radiofrekvencijski spektar na dražbi plaćaju se i godišnje naknade za njegovu uporabu. Naknade iznose 8 milijuna kuna godišnje po bloku do isteka dozvola 2024.
Napomenimo, krajem prošle godine HAKOM je proveo javni poziv za dodjelu čitavog raspoloživog radiofrekvencijskog spektra „digitalne dividende“ zainteresiranim operatorima mreža pokretnih komunikacija, 60 MHz između 791 MHz i 862 MHz, raspoređenih u tri jednaka bloka od po 2 x 10 MHz. Tada su se javili Hrvatski telekom i VIPnet, a Tele2 nije iskazao interes. Stoga je HAKOM na javnom pozivu dodijelio ukupno 40 MHz dvojici najvećih operatora, a treći frekvencijski blok od po 2 x 10 MHz je ostao nepodijeljen.
Pri tome je državni proračun izravno uprihodio 332 milijuna kuna, a od godišnjih naknada će se do isteka dozvola 2024. u državni proračun uplatiti dodatnih 352 milijuna kuna. Dodjelom čitave „digitalne dividende“, osim sredstava koje država ubire temeljem izdanih dozvola, očekuju se i povećana ulaganja u infrastrukturu širokopojasnog pristupa interneta u mrežama pokretnih komunikacija.
Frekvencijsko područje „digitalne dividende“ pogodno je za pokrivanje velikih površina s manjom gustoćom stanovnika, čime se može bitno smanjiti jaz između razvijenih urbanih i nerazvijenih ruralnih područja u pogledu gustoće širokopojasnih priključaka internetu, a to je i jedan od ciljeva ne samo Europske Unije („Digitalna Agenda 2020“), nego i dio nacionalnog programa razvoja širokopojasnog pristupa internetu.
Kako ističe predsjednik Vijeća HAKOM-a Dražen Lučić ovo je vrlo važno za ruralna i nedostupna područja, a ne samo velike gradove u Hrvatskoj jer omogućuje širokopojasni pristup internetu na cijelom teritoriju Hrvatske. Važno je to prema Lučiću i za ukupni gospodarski razvoj Hrvatske, a ove godine u proračun će ući najmanje 278 milijuna kuna. Uz napomenu od operatera koji će dobiti te frekvencije očekuje, a i oni sami planiraju ulaganja u visini od veće milijarde kuna u mreže i usluge i sadržaj u idućim godinama.
O ovoj smo temi i prije pisali što možete vidjeti na sljedećim linkovima:
KOMENTAR: Zaključavanje LTE tržišta - HT i Vipnet jedini igrači
HAKOM za ostatak LTE spektra očekuje više od 210 milijuna kuna