Europa planira napraviti vlastitu sigurnu satelitsku mrežu
Značajan dio bit će posvećen sigurnosti i upravljanju krizama. Većina satelita bit će smještena u niskoj orbiti oko Zemlje, dok će manji dio biti raspoređen u srednju orbitu.
Exa Infrastructure sa sjedištem u Londonu sebe opisuje kao 'najveću namjensku digitalnu infrastrukturnu platformu koja povezuje Europu i Sjevernu Ameriku'. Posjeduje 125.000 kilometara optičke mreže u 34 zemlje i podmorske rute koje uključuju tri transatlantska kabela, za koje kaže da svi povezuju 300 gradova.
Fond Squared Capital kupio je europsku, podmorsku i sjevernoameričku mrežnu infrastrukturu i imovinu podatkovnih centara u vlasništvu GTT-a u rujnu 2021. i formirala Exa Infrastructure kao novi subjekt, a od tada je vrlo zauzeta poslovima implementacije i akvizicije. Read, koji je nedavno bio na čelu britanskog operatera Vodafone, imenovan je da nadgleda te napore.
"U uvjeren sam da će njegovo opsežno iskustvo u vodstvu i tehnologiji biti neprocjenjivo za provođenje naše ambiciozne strategije rasta", rekao je glavni izvršni direktor EXA Infrastructure, Martijn Blanken.
“Njegovo iskustvo u poslovnom učinku i transformaciji bit će dobrodošao dodatak za usmjeravanje izvršnog tima EXA-e. Drago mi je vidjeti Nicka da nam se pridruži i radujem se bliskoj suradnji s njim“, tvrdi Blanken.
Ranije ovog mjeseca tvrtka je kupila Unitel, operaciju za infrastrukturne usluge u Hrvatskoj, za koju je rekla da je dio njezinog plana za širenje u 'brzo rastućoj, ali premalo uloženoj balkanskoj regiji.'
“Akvizicija Unitela najnovija je inicijativa u kontinuiranoj predanosti EXA-e pružanju inovativnih, pouzdanih i raznolikih rješenja za povezivanje dostupnih na tržištu svojim korisnicima. Unitel se može pohvaliti najsuvremenijim vlaknima i ima snažnu evidenciju pouzdanog partnera nekim od najvećih svjetskih kompanija u skladu s misijom i vrijednostima EXA-e. Drago mi je poželjeti dobrodošlicu Unitelu i njegovom timu u EXA obitelj“, tvrdi Blanken.
Unitelova mreža sastoji se od 515 kilometara kanala i optičkih kabela u vlasništvu koji se proteže od Zagreba na sjeveru do Iloka na istoku, čime su pokrivena dva granična prijelaza prema Srbiji i jedan prema Bosni i Hercegovini. Prema dostupnim informacijama većina kanala ide uz naftovod naftovod u Hrvatskoj i JANAF, što očito povećava pouzdanost i smanjuje stope smetnji.
Uz to, kao smo već pisali, potpisali su Memorandum o razumijevanju koji će omogućiti širenje svoje optičke infrastrukture na podatkovne centre Digital Realtyja diljem mediteranske regije, nakon implementacije u tvrtkama u Dublinu, Parizu i Zagrebu.
Nedavno je sklopljen ugovor s tvrtkom Cinturion za postavljanje jedne od svojih dvostrukih veza TEAS-a u Pescari, na talijanskoj jadranskoj obali – što uključuje dvije odvojene podmorske i kopnene veze s otvorenim pristupom koje prelaze regiju Bliskog istoka, jednu preko Crvenog mora , a drugi preko Jordana, nastavljajući duž Arapskog poluotoka i ispod Arapskog zaljeva i Indijskog oceana. Smisao projekta je očito poboljšati povezanost Indije, Bliskog istoka i Europe.