TELEKOM TRŽIŠTE

ETNO poziva na transformativne politike povezivanja kako bi se osigurala konkurentnost Europe

Europa treba prevladati svoju digitalnu i telekomunikacijsku fragmentaciju i stvoriti istinsko paneuropsko tržište s usklađenijim pravilima kako bismo mogli nesmetano nuditi usluge, inovirati i razvijati sinergije preko granica.

ETNO poziva na transformativne politike povezivanja kako bi se osigurala konkurentnost Europe

Danas 76 posto europskih građana vidi naprednu povezanost kao ključnu za poboljšanje svojih života i socioekonomskih izgleda, a gotovo 30% traži povećanje dostupnosti brzog interneta za sve, posvuda.

ETNO, Udruga koja predstavlja vodeće europske telekom operatere, poziva novo europsko vodstvo na brzu akciju i značajnu prilagodbu politike telekomunikacija i tržišnog natjecanja kako bi se ojačao ekosustav povezivosti. U našem odgovoru na savjetovanje Europske komisije o Bijeloj knjizi "Kako ovladati potrebama europske digitalne infrastrukture?", još jednom naglašavamo da je povezanost ključna za osiguranje gospodarske konkurentnosti i sigurnosti kontinenta, što zahtijeva dobro osmišljenu regulativu koja promiče ulaganja i inovativnost.

Europa je jedno od najdigitaliziranijih gospodarstava i društava na globalnoj razini. Međutim, budući da je udio EU-a na globalnom tržištu ICT-a pao za 10% od 2013. [Europska komisija, 2023.], zaostali smo za globalnim konkurentima u inovacijama i ulaganjima u ekosustav povezivanja.

Sljedećih 12 mjeseci ključno je za postavljanje pozornice za poboljšanje europske povezanosti, budući da su naše digitalne infrastrukture namijenjene dobrobiti europskih građana i poduzeća. Europa jedva čeka premostiti svoj jaz u ulaganjima i inovacijama. Modernizacija i pojednostavljenje važećih pravila, doneseno na vrijeme, može promijeniti situaciju u cijelom našem gospodarstvu i društvu.

ETNO predlaže jačanje europskog ekosustava povezivanja – u rasponu od tvrtki mrežne tehnologije do operatera, inovatora, malih i srednjih poduzeća u ICT sektoru i korisnika – davanjem prioriteta sljedećim stupovima:

Europa treba prevladati svoju digitalnu i telekomunikacijsku fragmentaciju i stvoriti istinsko paneuropsko tržište s usklađenijim pravilima kako bismo mogli nesmetano nuditi usluge, inovirati i razvijati sinergije preko granica. Moramo postići odgovarajuće razine razmjera, uključujući i unutar nacionalnih tržišta: Uredbu EU-a o spajanjima treba revidirati, smatraju u ETBNO-u.

Ulaganje u sigurne i otporne mreže svjetske klase, za sve. Svaki građanin EU-a trebao bi imati pristup najboljoj povezanosti. S obzirom na tržišne evolucije u igri, vrijeme je da se temeljito preispita regulatorni okvir EU-a kako bi se promicala golema i brza ulaganja u uvođenje gigabitnih mreža. Umjesto koncepta SMP-a, sada bismo se prema zadanim postavkama trebali oslanjati na opće pravo tržišnog natjecanja i simetrična pravila, pri čemu ex-ante obveze postaju iznimka na temelju sigurnosne mreže. Politika spektra također bi trebala učiniti svoj dio, jačanjem 5G i postavljanjem temelja za 6G. Potrebna je daljnja harmonizacija i trebala bi biti podržana novim postupkom obavješćivanja EZ-a: uvjeti licencije, naknade, procesi dodjele i obnove trebali bi biti postavljeni na proinvesticijski način u cijeloj EU, s dugoročnim pogledom.

Promicanje inovacija s moderniziranim pravilima i osiguranje poštenih pravila. Tehnologija je preoblikovala tržišta povezivosti. Moramo racionalizirati sektorsku regulativu, uklanjanjem nepotrebnih pravila i većim usklađivanjem na razini EU-a (npr. potrošači, sigurnost, oporezivanje). Potrebni su jednaki uvjeti kako bi se osigurala primjena istih pravila za usporedive usluge, bez obzira na to nude li ih telekomunikacijske ili tehnološke tvrtke. Pravednost u internetskom ekosustavu trebalo bi promicati rješavanjem trenutačnih asimetrija u lancu vrijednosti povezanosti. Osim toga, potrebno je ciljano regulatorno djelovanje uvođenjem rješavanja sporova kako bi se osiguralo da veliki CAP-ovi adekvatno nadoknađuju vrijedne usluge IP prijenosa podataka koje pružaju mrežni operateri.

Izrada snažne industrijske politike za sigurnu i održivu povezanost. EU bi svoje ambicije industrijske politike trebala uskladiti odgovarajućim financiranjem i planiranjem politike. Trebalo bi poboljšati učinkovitost i koordinaciju različitih programa financiranja i povećati ciljana sredstva za distribuiranu infrastrukturu u oblaku spremnu za AI, Open RAN i podmorske kabele. Trebalo bi promicati industrijsku suradnju i podržati nove inicijative: novi vodeći projekt za distribuiranu infrastrukturu oblaka, EU Open RAN laboratorije za testiranje i provjeru valjanosti koje ugošćuje operater, zajednički sustav EU suradnje za upravljanje podmorskim kabelima, plan za razvoj EU kvantnog kriptografskog ekosustava, i plan politike za zelenu tranziciju u sektoru telekomunikacija.

Odgovor Udruge na javno savjetovanje poziv je na djelovanje za sljedeću Europsku komisiju i novi Europski parlament da prihvate transformativne politike koje će osigurati digitalnu budućnost Europe i osigurati našu globalnu konkurentnost.