Podatkovni centar i umjetna inteligencija predstavljaju značajne prilike za rast za AMD, a mi gradimo snažan zamah za naše EPYC i Instinct procesore među sve većim brojem korisnika
AMD je lansirao najnovija računalna rješenja visokih performansi, uključujući poslužiteljske procesore 5. generacije EPYC, Instinct MI325X akceleratore, Pensando Salina DPU-ove, Pensando Pollara 400 NIC-ove i Ryzen AI PRO 300 seriju procesora za poslovna AI računala. AMD i njegovi partneri također su prikazali kako implementiraju rješenja umjetne inteligencije u velikim razmjerima, kontinuirani rast ekosustava ROCm otvorenog koda AI softvera i širok portfelj novih rješenja temeljenih na Instinct akceleratorima, EPYC CPU-ima i Ryzen PRO CPU-ima.
“Podatkovni centar i umjetna inteligencija predstavljaju značajne prilike za rast za AMD, a mi gradimo snažan zamah za naše EPYC i Instinct procesore među sve većim brojem korisnika,” rekla je predsjednica i izvršna direktorica AMD-a Lisa Su. “S našim novim EPYC CPU-ima, Instinct GPU-ima i Pensando DPU-ovima isporučujemo vodeće računalstvo za pokretanje najvažnijih i najzahtjevnijih radnih opterećenja naših klijenata. Gledajući unaprijed, vidimo da će tržište AI akceleratora za podatkovne centre porasti na 500 milijardi dolara do 2028. Predani smo pružanju otvorenih inovacija u velikom opsegu putem naših proširenih silikonskih, softverskih, mrežnih i rješenja na razini klastera.”
Tijekom događaja pod nazivom Advancing AI 2024, AMD je rekao da nastavlja ulagati u otvoreni ekosustav umjetne inteligencije i proširiti ROCm softver otvorenog koda s novim značajkama, alatima, optimizacijama i podrškom kako bi pomogao programerima da izvuku vrhunske performanse iz Instinct akceleratora i isporuče gotova podrška za današnje vodeće AI modele. Čelnici iz Essential AI, Fireworks AI, Luma AI i Reka AI raspravljali su o tome kako optimiziraju modele na AMD hardveru i softveru.
Gigant čipova također je bio domaćin događaja za razvojne programere kojem su se pridružili tehnički čelnici iz cijelog ekosustava AI razvojnih programera, uključujući Microsoft, OpenAI, Meta, Cohere, xAI i druge. Prezentacije koje su ugostili izumitelji popularnih AI programskih jezika, modela i okvira koji su ključni za transformaciju umjetne inteligencije koja se odvija, kao što su Triton, TensorFlow, vLLM i Paged Attention, FastChat i drugi, govorili su o tome kako razvojni programeri otključavaju optimizacije performansi AI putem dobavljača agnostičkim programskim jezicima, ubrzavajućim modelima na Instinct akceleratorima i istaknuo jednostavnost korištenja prijenosa na ROCm softver i kako ekosustav ima koristi od pristupa otvorenog koda.
Neke tvrtke zanima samo smještaj njihovih servera, no pored samog smještaja ključno je osigurati i da oni rade u optimalnim uvjetima uz visoku pouzdanost, što je moguće korištenjem profesionalnog vođenog data centra kakav je onaj tvrtke Digital Realty u Zagrebu.
Nokia je predstavila kameru koja donosi multimedijski streaming od 360 stupnjeva putem 5G, Wi-Fi i Ethernet povezivanja. Uređaj je vodootporan, otporan na udarce i unaprijed instaliran softver i hardver za kibernetičku sigurnost.
Appleovi modemi koji su sami razvili zamijenit će Qualcommova rješenja u iPhone uređajima do 2027. Izvješća pokazuju da bi se Appleovi interni čipovi prvi put koristili u ažuriranju serije iPhone SE zakazanom za početak 2025. godine.