Rimac Grupa uselila je u Rimac Kampus koji Hrvatsku čvrsto stavlja na mapu proizvodnje europske auto i tehnološke industrije. Proizvodni dio kampusa je dovršen, riječ je o 120 milijuna eura investicije koja zbog rasta cijene građevinskih radova nije bila dovoljna I za upravnu zgradu kao što je prvotno planirano.
Dobar dio prooizvodnje je već useljen, a ostatak useljavaju u idućih godinu dana, s proizvodima koji su već rasprodani I gdje je dogovorena suradnja velikim svjetkim automobilkim proizvođačima.
Rimac Technology ima tri milijarde eura vrijedne ugovore s proizvođačima poput BMW-a, Porschea i Hyundaia, dok Bugatti Rimac ovdje proizvodi Nevere, ali i puno komponenti i prototipove Bugattija i to Chiron i Tourbillon, pogonske elemente baterije. Svaki milimetar kampusa je alociran, znamo točno gdje će koji stroj doći strojevi koji se postavljaju će premašiti vrijednost kampusa, ističe predsjednik Uprave Rimac Grupe, Mate Rimac i dodaje da "samo jedna proizvodna linija za BMW je 100 milijuna eura. Stižu dvije nove linije za njemačke proizvođače koje još nisu niti smiju najaviti, a već 400 ljudi radi u kampusu, radit će i više tisuća kad sve završe".
“S Neverom smo skinuli 27 svjetskih rekorda, no odlučili smo postaviti ljestvicu više i s Neverom R s 2100 konjskih snaga opet imamo najsnažniji automobil na svijetu. Kampus smo krenuli graditi s 1400 zaposlenika u tvrtki, a danas nas je sa svim tvrtkama zajedno gotovo 2500. Kampus je već premali, tako da već imamo planove o daljnjem širenju zbog potrebe za dodatnim prostorom i tvornicama. Povukli smo 850 milijuna eura od investitora, planiramo dalje investicije i zapošljavanja, a vrlo malo kroz EU fondove prije 2022. te 89,7 milijuna eura kroz NPOO za robotaksije”, objašnjava Rimac.
Na kampusu, zajedno s pogonima na Jankomiru, danas se proizvode Rimac Nevera, prototipovi Bugatti Tourbillona, kao i napredni sustavi električnih pogona i baterijski sustavi za druge proizvođače automobila, pojašnjava Rimac.
Rimac Grupa obuhvaća tvrtke Bugatti Rimac, specijaliziranu za dizajn, razvoj i proizvodnju luksuznih hiperautomobila, te Rimac Technology, koja razvija i proizvodi sustave električnih pogona, baterijske sustave za automobile i baterijske sustave za pohrane energije Rimac Energy. Grupa ima i manjinski udio u kompaniji Verne, koja je usmjerena na autonomnu mobilnost.
„U Rimac Technology trenutno imamo ugovorene poslove vrijedne 2.9 milijarde eura, a dodatne projekte u pregovorima također vrijedne oko 3 milijarde eura. Radimo s nekim od vodećih proizvođača automobila, poput BMW-a, Porschea, Hyundaia. Rimac Technology je u svojim počecima razvijao i proizvodio tehnologiju za male, ograničene serije automobila, no sada je ušao u fazu velikoserijske proizvodnje. S druge strane, u Bugatti Rimcu radimo na razvoju jednih od najnaprednijih automobila današnjice. Imamo prodanih hiperautomobila u vrijednosti od 2 milijarde eura, čija proizvodnja već traje ili će uskoro započeti“, izjavio je Rimac.
Rimac Grupa danas ima više od 2000 zaposlenika iz preko 40 zemalja svijeta, od kojih je više od 1000 inženjera. U prošloj godini (2023.) Rimac grupa je ostvarila 400 milijuna EURA prihoda*, do sada je prikupila preko 800 milijuna eura investicija te posluje u 4 zemlje u Europi, na 12 lokacija: Zagreb Jankomir, Buzin, Sveta Nedelja, Rimac Kampus, Split, Osijek, Berlin, Warwick, Oxfordshire, Bologna i Molsheim. Više od 70% svih zaposlenika je bazirano u Hrvatskoj.
Dovršena je prva faza izgradnje kampusu proizvodni pogon, u koji je kompanija uložila 120 milijuna eura vlastitih sredstava. Kampus postaje jedno od vodećih europskih i globalnih sjedišta najinovativnijih automobila i tehnologije. Smješten u Svetoj Nedelji, blizu Zagreba, a obuhvaća poslovne, razvojne i proizvodne dijelove, uz prateće sadržaje za posjetitelje i zaposlenike. Proizvodni pogon ima površinu od preko 75.000 metara kvadratnih. Pritom Rimac najavljuje i širenje u Stupniku i Kalinovici gdje su već kupili zemljište tako da sada imaju više od milijun četvornih metara.
Ukupno planirana investicija u kampus je više od 300 milijuna eura, a kapacitet po završetku je 2.500 zaposlenika. Značajan dio Rimac kampusa bit će posvećen BMW projektu, što je do danas najveći serijski projekt Rimac Technologyja. U izgradnji je nova proizvodna linija na kojoj će se proizvoditi baterijski sustavi za buduće BMW modele. Linija će se sastojati od dva dijela, proizvodnja modula i proizvodnja paketa, a ukupan trošak proizvodne linije prelazi 100 milijuna eura. Osim proizvodne linije za BMW, kampus će biti lokacija za proizvodnju baterijskih sustava za još dva projekta za europske proizvođače automobila. Ostatak proizvodnje Rimac Technologyja, uključujući proizvodnju komponenti električnih pogona, ožičenja i drugih baterijskih sustava, ostaje smješten u ranijim pogonima na Jankomiru.
Krajem lipnja predstavljen je Bugatti Tourbillon - najiščekivaniji luksuzni automobil godine koji je rasprodan u 250 primjeraka, a isporuka kreće 2026. godine. Riječ je o prvom Bugatti modelu koji je u cijelosti dizajniran i razvijen u okviru nove kompanije pod upravljanjem Mate Rimca. U Hrvatskoj se radi dizajn Bugattija, zajedno s podružnicom u Berlinu, kao i kompletan R&D i proizvodnja komponenti i prototipova, dok se sklapanje automobila nalazi u „rodnom mjestu“ Bugattija - u Molsheimu u Francuskoj.
Novinarima je danas predstavljena i nova Nevera R. Prve reakcije globalnih medija i potencijalnih kupaca su jako dobre, a u tijeku je turneja predstavljanja najbržeg električnog automobila po Europi. Osmišljen kao agresivni alter ego Nevere, predstavlja prijelaz s hiper GT automobila u hiper sportski automobil. I kao što mu samo ime govori, razvoj Nevere R slijedi filozofiju brenda Rimac: Radical (radikalan), Rebellious (buntovan), Relentless (neumoljiv). Zahvaljujući novoj generaciji Rimac sustava All-Wheel Torque Vectoringa i novim naprednim kočnicama, u kombinaciji s novim baterijskim sustavom usmjerenim na performanse i dostupnih 2107 konjskih snaga, Nevera R osmišljena je za uzbudljivu vožnju i savladavanje zavoja, tvrdi Rimac i zaključuje da se Nevera i Nevera R nastavljaju se proizvoditi na kampusu čime Sveta Nedelja postaje jedna velika tvornica.
FAZE RAZVOJA RIMAC TECHNOLOGY tvrtke
RIMAC 0.0 (2011 – 2015)
- Razvoj prototipova
- Faza preživljavanja
RIMAC 1.0 (2016 – 2021)
- Projekti manjih serija
- Prikupljanje investicija i rast
RIMAC 2.0 (2021 – danas)
- Projekti srednjih volumena
- Industrijalizacija i automatizacija
RIMAC 3.0 (budućnost)
- Velikoserijski projekti
- Mobilnost i energetski sustavi