POSLJEDICA TRGOVINSKOG RATA

Samsung očekuje pad operativne dobiti

Samsung očekuje pad operativne dobiti
Depositphotos

Očekuje se da će operativna dobit tvrtke Samsung u prvom tromjesečju 2025. godine zabilježiti oštar pad. Glavni razlozi za ovaj pad su američke trgovinske restrikcije koje usporavaju prodaju čipova Kini te sve veća konkurencija u segmentu tradicionalnih memorijskih čipova.

Agencija Yonhap News prikupila je prognoze zarade različitih brokerskih kuća te predviđa da će operativna dobit dobavljača pasti za 27,8% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, na 4,7 bilijuna korejskih wona (3,2 milijarde američkih dolara). Očekuje se da će odjel za proizvodnju čipova u prvom tromjesečju poslovati s nultom dobiti ili čak gubitkom, no predviđa se oporavak u drugom tromjesečju.

Samsung bi svoje smjernice za prvo tromjesečje trebao objaviti početkom travnja. Neto dobit tvrtke u četvrtom tromjesečju 2024. porasla je za 23,8% na 7,8 bilijuna korejskih wona, dok su prihodi porasli za 11,8% na 75,8 bilijuna korejskih wona. Njezin odjel za proizvodnju čipova zabilježio je rast prodaje od 39% na 30,1 bilijun korejskih wona, dok je operativna dobit porasla za 5% na 2,9 bilijuna korejskih wona.

Pojasnimo, Samsung je globalni tehnološki lider s prisutnošću u širokom rasponu elektroničkih industrija. Pad operativne dobiti u prvom tromjesečju 2025. primarno je povezan s izazovima u njegovom poslovanju s poluvodičima, no Samsung je također značajan igrač na tržištima pametnih telefona, procesora i drugih elektroničkih komponenti.

Samsung je jedan od najvećih svjetskih proizvođača pametnih telefona, s velikim tržišnim udjelom globalno i u Europi. U 2024. godini zadržao je prvo mjesto po broju isporučenih uređaja, unatoč blagom padu u odnosu na prethodnu godinu. Njegova Galaxy S serija (uključujući najnoviju S25 seriju) i A serija su iznimno popularne. Tržište pametnih telefona u 2024. godini zabilježilo je oporavak i rast, a očekuje se da će se taj trend nastaviti i u 2025., s fokusom na uređaje s omogućenom umjetnom inteligencijom (GenAI). Samsung aktivno ulaže u razvoj AI značajki za svoje pametne telefone, što je vidljivo u promociji Galaxy S24 kao "AI uređaja". Konkurencija na tržištu pametnih telefona ostaje intenzivna, s tvrtkama poput Applea i Xiaomija koji također drže značajne tržišne udjele.

Samsung je također jedan od najvećih svjetskih proizvođača poluvodiča, uključujući memorijske čipove (DRAM i NAND flash) i procesore (SoC - System-on-a-Chip). Njegova divizija za proizvodnju čipova ključna je za cjelokupnu profitabilnost tvrtke.

Unatoč kratkoročnim izazovima, očekuje se da će se tržište memorijskih čipova oporaviti u drugom tromjesečju 2025. Poboljšanje potražnje za IT uređajima i normalizacija zaliha kod velikih tvrtki trebali bi pridonijeti stabilizaciji cijena i povećanju narudžbi. Samsung također ulaže značajne napore u razvoj naprednih procesorskih tehnologija, uključujući 2-nanometarsku procesnu tehnologiju, te nastoji povećati svoju prisutnost na tržištu čipova za umjetnu inteligenciju. Iako se spekulira da bi Samsung mogao koristiti isključivo Qualcommove Snapdragon procesore u svojoj Galaxy S25 seriji zbog pritiska tržišta, tvrtka dugoročno planira nastaviti s razvojem i korištenjem vlastitih Exynos procesora.

Osim pametnih telefona i poluvodiča, Samsung je također značajan proizvođač televizora, kućanskih aparata (hladnjaka, perilica rublja, itd.), zaslona (uključujući OLED panele) i druge elektronike. Na tim tržištima također postoje različiti dinamički faktori i konkurencija koji utječu na Samsungovo poslovanje.

Pad operativne dobiti u prvom tromjesečju 2025. stoga odražava specifične izazove s kojima se suočava Samsungova divizija poluvodiča. Unatoč tome, Samsung ostaje snažan i diversificiran tehnološki konglomerat s vodećim pozicijama na mnogim ključnim tržištima elektronike, te se očekuje da će se, s oporavkom tržišta memorijskih čipova i nastavkom snažne izvedbe u drugim segmentima, njegova profitabilnost poboljšati u nadolazećim tromjesečjima.

Međutim, u prvom tromjesečju 2025. očekuje se slabija izvedba ove divizije zbog nekoliko čimbenika:

* Američke trgovinske restrikcije prema Kini: Ove restrikcije otežavaju Samsungu prodaju naprednih memorijskih čipova kineskim kupcima, što utječe na obujam prodaje.

* Povećana konkurencija u tradicionalnim memorijskim čipovima: Na tržištu DRAM-a i NAND flash memorije raste konkurencija, što pritišće prodajne cijene i marže.

* Smanjena potražnja za IT uređajima: Slabija globalna potražnja za računalima i drugim IT uređajima također smanjuje potražnju za memorijskim čipovima.

* Potencijalni pad prodaje HBM čipova: Prodaja high-bandwidth memory (HBM) čipova, koji su ključni za AI aplikacije, također bi mogla zabilježiti pad zbog preusmjeravanja kineske potražnje u četvrtom tromjesečju 2024. prije stupanja na snagu američkih ograničenja.