Najvećih pet tehnoloških divova imalo je iznimno uspješnu pandemijsku 2020., ali i godinu prije, što potvrđuju ne samo prihodi tih kompanija već i ulaganja u druge kompanije, odnosno, preuzimanja drugih kompanija.
Konkretnije, Apple, Microsoft, Amazon, Google i Facebook su između 2019. i 2020. povećali financiranje u druge kompanije za 69,78 posto. To znači da je vrijednost tog financiranja ili investiranja porasla sa 7,28 milijardi američkih dolara na 12,36 milijardi dolara. Tako nešto ima dodatni značaj ako se zna da je obavljeno 35 poslova, kao i godinu prije!
Ove podatke donosi Finbold te naglašava u izvještaju da su velike kompanije odlučile iskoristiti priliku pa ulagati više no prije u kriznim vremenima, kako bi se što bolje pozicionirale na tržištu i postale još moćnije. Što su i postale, ako je suditi prema sljedećim podacima...
ajedno vrijede enorman novac, što javnost više ni ne percipira iz razloga što je uistinu nestvaran. Pa tako Apple vrijedi 2,21 bilijun dolara, Microsoft 1,88 bilijuna, Amazon 1,76 bilijuna, Alphabet 1,6 bilijuna i Facebook 930 milijardi. Ukupno, to je oko 8,4 bilijuna dolara. Još 2017. su vrijedile "samo" tri bilijuna, što znači da se u četiri godine to više no udvostručilo.
Dapače, tek je 17 država svijeta ispred Amazona, Applea, Microsofta, Alphabeta i Facebooka po prihodima koje ostvaruju. Odnosno, po bruto domaćem proizvodu (BDP) koji ostvaruju na godišnjoj razini. Primjerce, jedna Saudijska Arabija je odmah iza "Velike Petorke" sa svojim BDP-om od 793 milijardi dolara. Nizozemska je neznatno ispred s 909 milijardi dolara, svega deset milijardi više no tehnološki giganti kombinirano.
Ali, pravo je pitanje kako zarađuju taj silan novac... Naravno, određeni odgovori na to pitanje postoje. Onaj glavni jest - podaci. Svaka od pet kompanija barata enormnim količinama podataka, koji im donose milijarde dolara.
Zatim, tu su ulaganja kao ona spomenuta u uvodu te razni drugi poslovi i na taj način se "kotačić vrti i vrti"...