KOMENTAR - DRAŽEN TOMIĆ

KOMENTAR: Tele 2 pod ručnom, HT i Vipnet snažno na gasu

KOMENTAR: Tele 2 pod ručnom, HT i Vipnet snažno na gasu

Današnje otvaranje ponuda za ostatak digitalne dividende, za nove LTE (Long Term Evolution) frekvencije pokazalo je kako Tele 2 zaista nije zainteresiran, a dostupne će obzirom na to da su se javili podijeliti HT i Vipnet. Očekivano, Tele 2 pod ručnom i bez rizika, HT i Vipnet snažno s nogom na gasu kreću u nove velike i potrebne investicije. Očekivano!

Pritom se HT odlučio za obje A i B, ali je za A ponudio manje od Vipneta koji se javio samo za taj frekvencijski blok, dok je za B frekvencijski blok HT bio jedini ponuđač pa se očekuje da će ih HAKOM potvrditi nakon proučavanja ponuda. Dakle Vipnetu A blok, HT-u B blok.

Zanimljivo je kako se Tele 2, iako je tako i najavljivao nije odlučio za LTE iako je to tehnologija koja će u budućnosti donijeti brzi mobilni Internet, ali i velika ulaganja. Tako će HT i Vipnet biti jedini ponuđači, a Tele 2 preostaje jedino ako želi uzeti domaći LTE „roaming“ odnosno iznajmiti mrežu za svoje korisnike ili ga pak po mnogo višim cijenama zbog većeg broja baznih stanica graditi na slobodnim frekvencijama.

U neformalnim razgovorima na telekom tržištu potvrđeno nam je da takvo stanje na tržištu stvara svojevrstan duopol, no kažu naši izvori kako je to očekivano jer i HT i Vipnet će morati mnogo uložiti u gradnju LTE mreže koja je već u dijelu velikih gradova komercijalna ali preostaje pokrivanje cijele Hrvatske brzim mobilnim internetom. Ulaganja su velika i mora ih biti.

U vrijeme kada su alternativci u problemima zbog velikih ulaganja te su tako Optima Telekom, H1 Telekom i Metronet u predstečajnim nagodbama od kojih je ova prva jako neizvjesna, itekako je jasno da će se tek rijetki odlučiti kao sada HT i Vipnet u nova velika ulaganja. Naime, u Tele 2 smatraju da ulaganja u novu mrežu gdje je povrat investicije dugačak, trenutno za njih nisu isplativa. Pritom treba istaknuti da vrijeme LTE mreža tek dolazi jer je osim mreže potrebno i da korisnički uređaji podržavaju takav oblik prijenosa podataka što se i kod najvećih svjetskih proizvođača mobilnih telefona tek očekuje.

Međutim, LTE mreže su preduvjet uspjeha u budućnosti, tvrde dobro upućeni na tržištu jer korisnici traže velike brzine na tabletima i pametnim telefonima prije svega zbog multimedijalnih sadržaja kojih je sve više i kojima LTE daje dodatni zamah.