VELIKI PROBLEM

Više od 180.000 korisnika pogođeno cyber napadima na lanaca opskrbe

Iako su ovi zlonamjerni napadi u značajnom padu od 2019. godine, i dalje utječu na stotine tisuća korisnika diljem svijeta.

Više od 180.000 korisnika pogođeno cyber napadima na lanaca opskrbe
Depositphotos

Kibernetički napadi na opskrbne lance postali su veliki problem za kompanije i organizacije posljednjih godina zbog mogućnosti izazivanja devastirajućih poremećaja.

Iako su ovi zlonamjerni napadi u značajnom padu od 2019. godine, i dalje utječu na stotine tisuća korisnika diljem svijeta, uzrokujući poveće financijske gubitke, povrede podataka, krađu intelektualnog vlasništva i narušavanje ugleda.

Prema podacima koje je predstavio Stocklytics, više od 183.000 korisnika bilo je pogođeno kibernetičkim napadima na opskrbne lance u 2024., što je 33 posto više nego prošle godine.

Ali, pozitivno je što više ne mogu proći nezapaženo pa se rade osjetniji pomaci u pozitivnom smjeru. Primjerice, prije 2020., napadi na opskrbne lance mogli su proći ispod radara. No, napadi na Kaseya, SolarWinds i Codecov, koji su prouzročili štetu u vrijednosti od nekoliko stotina milijuna američkih dolara, doveli su ih u prvi plan strategija kibernetičke sigurnosti.

Ovi napadi su dizajnirani da izazovu masovne poremećaje kroz jednu povredu, ciljajući ažuriranja softvera, procese izgradnje i izvorni kod, tražeći nesigurne servere i protokole. Budući da ta ažuriranja dolaze od pouzdanih dobavljača, zlonamjerni kod se širi bez da itko zna za ranjivost, što dovodi do lančanog efekta koji može utjecati na više organizacija i pogoditi tisuće, ako ne i milijune, žrtava.

Iako je broj softverskih paketa pogođenih ovim napadima pao u ovoj godini, broj pogođenih potrošača i dalje raste. Prema podacima Comparitecha, ukupno 590 softverskih paketa bilo je pogođeno kibernetičkim napadima na opskrbne lance u 2024., što je otprilike 40 puta manje nego prošle godine. No, unatoč ovom velikom padu, broj korisnika pogođenih tim napadima povećao se za 33 posto.

Također, ove godine oko 183.000 korisnika bilo je pogođeno kibernetičkim napadima na opskrbne lance diljem svijeta, što je 50.000 više nego prošle godine. Međutim, to je i dalje daleko od rekorda iz 2019., kad je broj pogođenih korisnika bio veći od 263 milijuna.

Iako je broj pogođenih softverskih paketa i žrtava kibernetičkih napada na opskrbne lance značajno opao od vrhunaca iz 2019. ili 2021., posljedice ovih napada i dalje su na jako visokim razinama.

Od 2011., više od 227.000 softverskih paketa bilo je pogođeno ovim zlonamjernim napadima, uzrokujući da ukupan broj žrtava premaši 700 milijuna. S obzirom na to da su moderni opskrbni lanci izuzetno složeni i međusobno povezani te da tvrtke vjeruju trećim stranama i omogućuju im pristup osjetljivim sustavima i podacima, ovi napadi će i dalje izazivati poremećaje.