Windows je možda najpopularniji desktop operativni sustav, ali nije najmoćniji. Linux ga nadmašuje u brojnim područjima - od potpune kontrole nad izgledom desktopa do oživljavanja desetljećima stare opreme koju je Microsoftov OS napustio.
Naravno, Windows ima svojih prednosti - poznat je, široko podržan i za mnoge korisnike radi posao koji im treba. Ali, ako tražite operativni sustav koji daje pravu kontrolu nad vašim iskustvom rada na računalu, Linux je teško nadmašiti.
Stoga, u nastavku teksta donosimo pet stvari koje Linux može, a Windows ne.
1. Potpuna kontrola
Na Windowsu, ono što vidite, to i dobivate. Naravno, možete promijeniti pozadinu i možda se malo poigrati s bojama, ali kada je riječ o pravoj prilagodbi desktop iskustva, Windows ne daje puno slobode.
Linux, s druge strane, daje ključeve korisničkog sučelja (UI). Pomaknite taskbar gdje god želite, dodajte fancy widgete na desktop ili potpuno promijenite izgled zaključanog zaslona - Linux omogućuje sve to i još više. Istina, Windows je omogućavao da premjestite taskbar na bilo koji rub ekrana, sve do Windowsa 10. Ali s Windowsom 11, Microsoft je odlučio "zalijepiti" taskbar na dno.
Linux nije takav. Bez obzira koristite li KDE Plasma, GNOME ili gotovo bilo koje drugo desktop okruženje, možete postaviti taskbar (panel ili dash) gdje god želite - gore, dolje, lijevo, desno; čak možete imati više taskbarova ako želite.
Widgeti
Widgeti na Windowsu su zadovoljavajući. Ali, skriveni su u vlastitom panelu pa nisu toliko zanimljivi. Linux to ne radi na taj način. Možete ukrasiti desktop monitorima sustava, vremenskom prognozom, ljepljivim bilješkama i sve je dostupno na prvi pogled.
Prozori koji se ljuljaju
Jeste li ikada osjetili da su vaši prozori aplikacija malo ukočeni? Na Linuxu, posebno s KDE Plasmom, možete učiniti da vaši prozori izgledaju živahnije. Ljuljajte ih dok ih premještate ili ih zapalite kad ih zatvorite.
2. Podrška za stariji hardver
Zahtjevi sustava Windows 11 izgledaju kao popis želja za novim računalom. Sada, Microsoft tvrdi da ga možete pokrenuti na CPU-u s 1GHz dual-core procesorom, 4GB RAM-a i 64 GB prostora. Ali budimo realni, s tim specifikacijama ništa ne bi radilo kako treba. Za pristojno iskustvo na Windowsu 11, trebate minimalno 8GB RAM-a (i to samo za osnovne zadatke), moderan quad-core CPU, po mogućnosti ne stariji od 3-4 godine i najmanje 256GB prostora.
Linux nije toliko zahtjevan jer je i učinkovitiji operativni sustav. Primjerice, Ubuntu ima reputaciju jedne od "težih" Linux distribucija. Ipak, glatko će raditi na dual-core CPU s 1,5 GHz, 4GB RAM-a i 50GB prostora.
3. Ponesite OS na USB-u
Recimo da imate USB stick s Windowsom 11. Ako ga priključite na računalo, bit ćete upućeni da instalirate OS i tek nakon instalacije ga možete koristiti. Za Linux korisnike to je zastarjela tehnologija.
Naime, ako imate Linux distribuciju na USB sticku, možete je priključiti na računalo i početi koristiti bez potrebe za instalacijom. To se zove "live environment", gdje možete otvoriti preglednik, pretraživati internet, kreirati dokument koristeći LibreOffice Writer, pa čak i ispisivati!
4. Privatnost
Microsoftov OS je poznat po tome da prikuplja dosta podataka. A da se ne spominje reklame posvuda. Linux ima potpuno drugačiji pristup. Većina distribucija ima opciju prijave za telemetriju; čak i tada, prikupljeni podaci su mnogo manje opsežni. Također, nećete pronaći reklame koje zagušuju desktop, niti AI asistenta koji pokušava predvidjeti svaki vaš potez.
5. Suradnja s drugim file sustavima
Ovo možda nije najpraktičnija upotreba osim ako ne koristite dual-boot. Budući da Linux podržava čitanje i pisanje na NTFS, file sustav koji se koristi na Windowsima, možete pokrenuti Linux PC i početi mijenjati Windows datoteke. Primjerice, lako možete preuzeti dokumente ili slike s Windowsa i prenijeti ih na Linux ili obrnuto.
Nažalost, Windows ne prepoznaje većinu file sustava trećih strana.Nećete moći vidjeti nijedan od svojih Linux diskova iz Windows sustava osim ako ne koristite alat treće strane. No, opet, iskustvo nije tako jednostavno kao s Linuxom, a neki od tih alata omogućuju samo pristup za čitanje.