Sve velike tehnološke kompanije, uključujući Google, Microsoft, Facebook, Yahoo i LinkedIn, su danas u transparentnijim izvješćima otkrile nove i do sad neprikazane detalje o zahtjevima koje je pred njih stavila američka agencija za nacionalnu sigurnost. U novim izvješćima je sada prikazano kakve su sve zahtjeve za podacima svojih članova zaprimile kompanije od strane države, koliko je ukupno korisnika zahvaćeno takvim zahtjevima i koliki je postotak korisnika o ovim pitanjima primio odgovor od kompanija.
Apple je slične podatke objavio prošlog tjedna tijekom objavljivanja svojih poslovnih rezultata, a objava podataka o nadzornim zahtjevima nije bila puka slučajnost. Objavu dijela podataka o nadziranju omogućila im je promjena zakona o nadziranju koja je stupila na snagu, a koja kompanijama dopušta objavljivanje detaljnijih informacija o tome koju vrstu podataka dijele i kakve podatke vlada od tih kompanije zahtijeva.
Nova izvješća će se ažurirati svakih šest mjeseci, što je također odobrila vlada kroz promjenu stupnja transparentnosti u zakonu o nadziranju. Nove promjene dopuštaju objavu broja FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) zahtjeva, te su uvedene norme prema kojima se moraju objavljivati podaci o zahvaćenim korisnicima i na koji način se mora prikazati broj korisnika nad kojima je proveden nadzor.
Iako ove promjene u zakonu ne dopuštaju kompanijama potpunu objavu informacija o nadzorima, ovo je već pozitivan korak prema još većoj transparentnosti. Za promjene u zakonu velikim dijelom je zaslužan predsjednik Obama, koji ulaže velike napore da se provedu reforme u domeni nadziranja privatnih podataka.
Tijekom dosad najvećeg natjecanja inovativnih projekata u Hrvatskoj, organiziranog tijekom pet dana u tri hrvatska grada (Zagreb, Osijek i Zadar), svoje su inovativne projekte u fazi TRL 5-8 predstavila ukupno 172 natjecatelja, među kojima je i 12 startupa.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.