Većina negativnih prognoza o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati naše živote daleko je od realnosti jer katastrofični potezi koji bi uništili čovječanstvo ili rješenja koja će promijeniti svijet, trebat će godine da se manifestiraju.
Ipak, postoji jedno mjesto gdje umjetna inteligencija već počinje oblikovati iskustva ljudi na primjetan način - online igre.
U masovnim online igrama uloga ili MMO, milijuni se gamera susreću kako bi istraživali, natjecali se i surađivali u prostranim virtualnim svemirima. Iako je MMO popularnost splasnula u odnosu na početne godine, još uvijek zadovoljavaju veliku i predanu publiku, koja je pomogla u pokretanju moćnih franšiza kao što su "World of Warcraft", "Guild Wars 2" i "Path of Exile". Te zajednice čak imaju ugrađene kulture igara i ekonomije dovoljno složene da iznjedre litaniju akademskih istraživanja.
Ali, te virtualne svjetove proganja sve veći problem - botovi. S obzirom da mnogi MMO-ovi koriste jednostavna sučelja tipa "point-and-click" i nagrađuju igrače za dovršavanje zadataka koji se ponavljaju, botovi mogu lako koristiti automatizirane skripte za ubiranje nagrada u igri neljudskim tempom. A te se nagrade zatim mogu prodati za pravi novac na sporednim tržištima.
Iako su botovi dugo bili pošast za zajednice igrača, njihova nesposobnost da održavaju razgovor s igračima učinila ih je lakšima za uočavanje. No, uz ChatGPT dodatak koji se pojavio na tržištu u ožujku, omogućio je botovima da realističnije oponašaju gamere, ostavljajući stvarne gamere nesposobnima prijaviti ih, zbog čega developeri razbijaju glavu jer ne uspijevaju pronaći rješenja za situaciju.
Tehnologija koju pokreće umjetna inteligencija ne samo da prijeti transformacijom ovih gotovo dva desetljeća starih igara, već nudi i pogled u čudnu, novu stvarnost u kojoj je praktički nemoguće razlikovati ljude od robota.
I to je ono najbitnije zašto ne treba zanemarivati ovu situaciju s MMO igrama. Vrlo lako se nešto slično može dogoditi u drugim sferama pa je iznimno bitno pronaći načine kako lako i efikasno prepoznati ljude od umjetne inteligencije. Ako to ne možemo dok je u začecima, kako ćemo moći u budućnosti?
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.