Iako organizacije trebaju stručnjake, nisu sve spremne platiti ih.
Harvey Nash je kroz istraživanje otkrio da samo 36 posto IT direktora (CIO) očekuje rast broja zaposlenih u IT sektoru iduće godine, što je najniža brojka od 2011.
Promjene u ekonomskim prognozama i rasprave o utjecaju umjetne inteligencije (AI) ključni su čimbenici koji zamagljuju stvarnost zapošljavanja u IT sektoru. To bi mogla biti ključna napetost koja će obilježiti tržište IT zapošljavanja za 2025.
Ipak, mnogi stručnjaci u industriji ne slažu se s prognozama, što dodatno naglašava miješane signale u vezi s trenutnim stanjem na tržištu IT poslova.
Primjerice, dovoljno je pogledati generativnu umjetnu inteligenciju (gen AI). Neki tvrde da bi njene učinkovitosti mogle smanjiti zapošljavanje dok drugi predviđaju porast potražnje za gen AI stručnjacima, što bi moglo povećati broj zaposlenih.
Također, nedostatak talenata ili, preciznije, nedostatak kvalificiranih radnika spremnih prihvatiti posao po stopama koje većina IT direktora može platiti s obzirom na smanjenje IT budžeta, bit će još jedan ključni čimbenik. Jer, sve se svodi na plaću, beneficije i fleksibilnost. Bez toga se teško može zaposliti kvalificirane radnike.
Upravo to bi moglo biti u korijenu pesimizma među IT direktorima. Iako su svjesni potrebe za stručnjacima, možda su skeptični prema sposobnosti svojih organizacija da ih i plate.
Na kraju, vrijedi napomenuti da rezultati istraživanja ipak sugeriraju da tržište IT zapošljavanja i dalje raste, no ne kao prethodnih godina.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.