Nestašica poluvodiča ili čipova nije nikakva novost, cijela industrija je u panici i najavljuje se da neće biti oporavka sve do kraja prve polovice 2023. Ali, u takvim negativnim informacijama, čini se da dolaze konkretna rješenja.
Najnaprednije svjetske ekonomije ne prate prekriženih ruku što se događa, zasukali su rukave i odlučili napraviti pomak prema naprijed. Sjedinjene Američke Države, Europska unija, Južna Koreja i Kina planiraju potpomoći proizvodnju čipova kako bi što prije uslijedio oporavak.
Naime, o čipovima ovisi svaki digitalni i električni uređaj u ovom trenutku. Praktički sve što poznajemo i koristimo. A kad uzmemo u obzir da ih nedostaje, jasno je da stoje i druge industrije, što je domino efekt koji u konačnici ima enormne razmjere na globalnoj razini i u mnogim potentnim industrijama.
Pa tako američki predsjednik Joe Biden planira s 52 milijarde američkih dolara pomoći domaćoj industriji poluvodiča. Sve kako bi se ispunio plan da 2024. TSMC-ova tvornica u Phoenixu predstavi 5nm čipove. Europska unija pak sa 160 milijardi dolara želi do 2030. postići situaciju u kojoj bi se na njenom tržištu proizvodilo 30 posto čipova. To je za deset posto više no u ovom trenutku.
Južna Koreja na isto to tržište u domaćim okvirima planira investirati čak 450 milijardi dolara, a Kina pak troši na razvoj poluvodiča 407 posto više no prije same nestašice. Dakle, u cijeloj nesreći ipak postoji i nešto pozitivno. Ali, potvrđuje se i da bez državnih subvencija stvari ne mogu krenuti nekim konkretnijim tijekom.
Rezime svega jest da bi već do kraja ove godine nestašica mogla biti stvar prošlosti, a već iduće bi ponuda trebala premašiti potražnju. I ukoliko američke sankcije ostanu na snazi, Kina bi mogla biti prenatrpana čipovima pa u tom smislu u povećim problemima. No to je za neku drugu priču...
Procjene analitičkih kuća Gartner, IDC, Omdia i Juniper Research jasno ukazuju na to da carinski ratovi predstavljaju značajan rizik za globalno IT tržište. Povećani troškovi proizvodnje, smanjena potražnja, poremećaji u lancima opskrbe i neizvjesnost za investicije samo su neki od potencijalnih negativnih učinaka. Utjecaj se može razlikovati ovisno o specifičnim carinama, regionalnoj izloženosti i segmentu IT tržišta.
Do 2029. agentska umjetna inteligencija će autonomno riješiti 80 posto uobičajenih problema s korisničkim servisom bez ljudske intervencije, što će dovesti do smanjenja operativnih troškova za 30 posto, prema Gartneru.
Europska unija (EU) izrazila je snažno protivljenje nedavnim carinama koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele na uvoz čelika i aluminija iz EU, smatrajući ih neopravdanima i nezakonitima. Europska komisija istaknula je da takve mjere štete transatlantskoj trgovini i negativno utječu na poslovanje i potrošače s obje strane Atlantika. Pojavio se prijedlog za nove carine 0 vs. 0 s obje strane Atlantika.