Europska unija (EU) izrazila je snažno protivljenje nedavnim carinama koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele na uvoz čelika i aluminija iz EU, smatrajući ih neopravdanima i nezakonitima. Europska komisija istaknula je da takve mjere štete transatlantskoj trgovini i negativno utječu na poslovanje i potrošače s obje strane Atlantika. Pojavio se prijedlog za nove carine 0 vs. 0 s obje strane Atlantika.
Dana 9. travnja 2025. godine, Europska unija je službeno odobrila protumjere u obliku carina na američku robu, kao odgovor na carine koje su Sjedinjene Američke Države uvele na europski čelik i aluminij. Vrijednost američke robe na koju će se primjenjivati carine iznosi više od 20 milijardi dolara (oko 20-23 milijarde eura).
Kao odgovor na američke carine, EU je najavila uvođenje protumjera u vrijednosti od približno 23 milijarde dolara na američke proizvode, uključujući soju, motocikle, meso, tekstil, duhan i sladoled. Ove protumjere bit će uvedene postupno, s početkom 1. travnja 2025. godine.
Unatoč privremenoj obustavi novih carina, postojeće američke carine na čelik, aluminij i automobile ostaju na snazi, što i dalje predstavlja izazov za europske izvoznike. EU je naglasila svoju predanost diversifikaciji trgovinskih odnosa i jačanju unutarnjeg tržišta kako bi se smanjila ovisnost o pojedinačnim partnerima i povećala otpornost na vanjske trgovinske šokove.
Ove protumjere će se uvoditi postupno: prva faza stupa na snagu 15. travnja, druga 15. svibnja, a treća u prosincu. Popis američkih proizvoda na koje će se odnositi carine uključuje, između ostalog, soju, motocikle, narančin sok, perad, voće, drvo, odjeću, zubni konac, kozmetičke proizvode, tekstil, kožnu galanteriju, kućanske aparate, kućne alate, plastiku, proizvode od čelika i aluminija, slike, električne strojeve i aparate, polietilen, proizvode od željeza ili čelika, kamione, cigarete, sladoled, bademe i drugo. Zanimljivo je da su s prvotnog popisa uklonjeni burbon i vino nakon pritiska Francuske i Italije, koje su strahovale od američkih protumjera na europska alkoholna pića.
Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, pozdravila je odluku predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa, o 90-dnevnoj obustavi većine novih carina, smatrajući to pozitivnim korakom prema stabilizaciji globalnog gospodarstva. Međutim, nije precizirala hoće li EU revidirati svoje planirane protumjere u svjetlu ove odluke.
Sve zemlje članice Europske unije, osim Mađarske, glasale su za uvođenje ovih mjera. Mađarski ministar vanjskih poslova i trgovine Péter Szijjártó izrazio je neslaganje, smatrajući da eskalacija nije pravi odgovor.
EU ostaje otvorena za pregovore s ciljem postizanja obostrano korisnih trgovinskih rješenja, ali je također spremna poduzeti odlučne mjere kako bi zaštitila svoje ekonomske interese u svjetlu američkih trgovinskih politika.
Europarlamentarci su o prijetnjama carinama i naglasili spremnost EU-a da odgovori i zaštiti svoje ključne sektore. Parlament je pozvao na jedinstven odgovor zemalja pogođenih mjerama i jasnu poruku SAD-u da se prekine s "carinskim ludilom". Predsjednik Europskog vijeća, Antonio Costa, naglasio je da EU preferira pregovore i da su "trgovinski sporazumi bolji od trgovinskih carina". On je istaknuo da je Europa važna američkim poduzećima i da se daljnja eskalacija mora izbjeći kako bi se spriječila velika šteta.
Potencijalna odluka EU-a da odmazdene carine provodi u fazama i da cilja određene proizvode, posebno one iz država koje naginju republikancima, sugerira proračunatu strategiju vršenja političkog pritiska na američku administraciju uz minimiziranje neposredne ekonomske štete za EU.
Ove protumjere su osmišljene tako da budu proporcionalne i usklađene s pravilima Svjetske trgovinske organizacije (WTO), s ciljem zaštite europskih interesa i poticanja SAD-a na pregovore. Predsjednica Europske komisije, Ursula von der Leyen, naglasila je da EU ostaje otvorena za dijalog, ali je također spremna poduzeti odlučne korake kako bi zaštitila svoje gospodarstvo.
EU nastoji postići ravnotežu između zaštite svojih ekonomskih interesa i održavanja otvorenih kanala komunikacije sa SAD-om, s ciljem izbjegavanja daljnje eskalacije trgovinskog sukoba.