Super računala “vladaju“ svijetom jer vode sve bitne operacije i na njima je sav “teret“ velikih sustava, a njihovu moć uistinu je zadivljujuće promatrati jer performanse koje pružaju su nestvarne.
One se mjere u petaflopsima, ali to može biti nejasno. Dakle, FLOP znači "floating point operations per second" te je mjerna jedinica koja se koristi pri mjerenju brzine procesora. Jedan FLOPS označava jednu matematičku operaciju sa pomičnim zarezom (eng. floating point) u sekundi, iliti jednostavnijim rječnikom, flops je oznaka za jednu instrukciju u jednoj sekundi vremena.
Jedan petaflop odgovara brzini od trilijun kalkulacija u sekundi ili 10^15. Primjerice, standardna kućna računala mogu obraditi oko pet do sto gigaflopsa u sekundi, što znači da su tisuću puta slabija od najmoćnijeg računala na svijetu. Cijene tih "monstruma" kreću se u stotinama milijuna američkih dolara, a ovdje ćemo predstaviti osam trenutno najmoćnijih na svijetu.
1. Sunway TaihuLight (lipanj 2016.)
Kineski ponos dostiže 125 petaflopsa i pet puta je brži od prvog pratitelja. Nalazi se u Wuxiju, ima 10,6 milijuna jezgri i služi za istraživanja klimatskih promjena, analiziranjem podataka svih vrsta... Poseban je i po tome što u odnosu na trošak energije radi mnogo. Ukratko, daleko najnaprednija zvjerka ovdje.
2. Piz Daint (lipanj 2017.)
Švicarsko super računalo dostiže brzinu od 19,6 petaflopsa, a koristi se u CERN-u. Velika prednost je što se sjajno prilagođava hardverskih promjenama pa mu se snaga u samo godinu dana utrostručila i unatoč manjem broju petaflopsa, samo je u globalu moćniji SunwayTaihuLight.
3. Tianhe-2 (lipanj 2013.)
Dostiže 33,86 petaflopsa, ali starija tehnologija čini ga u današnje vrijeme slabijim nego prije. Ipak, ovo kinesko super računalo bilo je najmoćnije na svijetu od lipnja 2013. pa sve do lipnja 2016.
4. Titan (listopad 2012.)
Američki ponos dostiže 27 petaflopsa, a prvo je super računalo koje kombinira AMD Opteron CPU i NVIDIA Tesla GPU. Titan služi za istraživanje klimatskih promjena, astrofiziku i molekularnu fiziku.
5. Sequoia (lipanj 2012.)
Ovo IBM-ovo super računalo dostiže brzinu od 17,2 petaflopsa i služi za predviđanje rizika od nuklearnog rata te općenito kalkulacije mogućih ratnih sukoba i njihovih ishoda.
6. Cori - NERSC (listopad 2014.)
Dostiže brzinu od 29,1 petaflopsa i nazvan je po nobelovki Gerty Cori koja ga je izumila. Služi za analizu energetskih prilika na Zemlji.
7. Oakforest-PACS (studeni 2016.)
Japansko super računalo dostiže brzinu od 25 petaflopsa i služi za razne znanstvene svrhe, ponajviše one vezane uz samo razumijevanje super računala, što mlade umove koji uče uz njega potiče na razvoj novih super računala, boljih nego što su aktualna.
8. Fujitsu K (lipanj 2011.)
Poseban je po tome što je prvo super računalo koje je probilo granicu od deset petaflopsa jer dostiže 10,51 petaflopsa. I šest godina kasnije još je među najmoćnijima na svijetu, a služi za razne svrhe i analizu podataka.