DRŽAVNE SLUŽBE

Švicarska u potpunosti prelazi na softver otvorenog koda

Zakon zahtijeva od svih javnih tijela da otkriju izvorni kod softvera koji su razvili sami ili ga je netko razvio za njih

Švicarska u potpunosti prelazi na softver otvorenog koda
Depositphotos

Nekoliko europskih zemalja okrenulo se softveru otvorenog koda ili open sourceu na državnoj razini. Posljednja u nizu je Švicarska, koja se odlučila na veliki korak sa svojim "Saveznim zakonom o korištenju elektroničkih sredstava za ispunjavanje vladinih zadataka" (EMBAG). On određuje korištenje softvera otvorenog koda (OSS) u javnom sektoru.

Također, zahtijeva od svih javnih tijela da otkriju izvorni kod softvera koji su razvili sami ili ga je netko razvio za njih, osim ako to sprečavaju prava trećih strana ili sigurnosni problemi. Ovaj pristup "javni novac, javni kodeks" ima za cilj povećati transparentnost, sigurnost i učinkovitost državnih operacija.

Napraviti ovaj potez nije bilo lako. Vodile su se žestoke političke i pravne borbe. Konačno, EMBAG je donesen 2023., 12 godina nakon što su krenuli napori za njegovo uvođenje.

Sada, zakon ne samo da dopušta puštanje OSS-a od strane švicarske Vlade ili njezinih izvođača, već zahtijeva da se kod objavi pod licencom otvorenog koda "osim ako prava trećih strana ili sigurnosni razlozi bi to isključili ili ograničili".

Uvjerenje je da će svi imati koristi od uredbe, budući da smanjuje vezanost dobavljača za javni sektor, omogućuje tvrtkama da prošire digitalna poslovna rješenja i potencijalno dovodi do smanjenja IT troškova te poboljšanih usluga za porezne obveznike. Uz obvezu OSS-a, EMBAG također zahtijeva objavljivanje neosobnih i sigurnosno neosjetljivih državnih podataka kao Otvorenih državnih podataka (OGD).

Ovaj dvostruki pristup "otvoren prema zadanim postavkama" označava značajnu promjenu paradigme prema većoj otvorenosti i praktičnoj ponovnoj upotrebi softvera i podataka. Očekuje se i da će provedba EMBAG-a poslužiti kao model drugim zemljama koje razmatraju slične mjere. Cilj mu je promicanje digitalne suverenosti i poticanje inovacija i suradnje unutar javnog sektora.

Ipak, u Europskoj uniji po ovom pitanju nije sve divno i krasno. Postoji zabrinutost da će Europska komisija smanjiti financiranje za NGI Zero Commons Fund, važan izvor financiranja za OSS projekte. Naravno, bitka da se to ne dogodi itekako traje i švicarski primjer mogao bi pomoći da se ona dobije.