Rust je najbržerastući programski jezik na svijetu, s udvostručenim brojem programera kroz posljednje dvije godine, no JavaScript i dalje je najpopularniji s 25,2 milijuna aktivnih programera, prema rezultatima SlashData Developer Nationa za prvi kvartal ove godine.
Konkretnije, Rust je s dva milijuna u prvom kvartalu 2022., "skočio" na četiri milijuna u prvom kvartalu ove godine. Također, porastao je za 33 posto kroz posljednjih 12 mjeseci.
Ali, JavaScript ostaje nedodirljivi programski jezik. Snaga njegove zajednice potaknuta je širokom upotrebom jezika u svim vrstama razvojnih projekata, pri čemu ga koristi najmanje 25 posto programera. Čak i u razvojnim područjima koja se obično ne povezuju s jezikom, kao što je kodiranje za IoT projekte, JavaScript još uvijek ima značajnu primjenu pa se čini da će samo nastaviti rasti.
Velika zanimljivost je i da Python ima veću popularnost nego Java i sad je drugi najpopularniji jezik među developerima. Razlog za to su strojno učenje i umjetna inteligencija. Sve to dovelo je do situacije u kojoj se Pythonom služi 18,2 milijuna programera, a Javom 17,7 milijuna. Do toga je došlo jer je Python privukao kroz 12 mjeseci novih 2,1 milijuna programera, a Java njih 900.000 manje.
Zanimljivost je i to što Python vole i početnici i iskusni programeri, a upotrebljava se u aplikacijama nekih od najuspješnijih tech kompanija. Primjerice, Instagram, Google Search, Spotify, Netflix, Uber...
Ali, ako se uzme u obzir da Java postoji gotovo 30 godina, velika je stvar da i dalje nastavlja privlačiti te se konstantno svih ovih desetljeća nalazi pri vrhu najpopularnijih.
A preostalih sedam programskih jezika u društvu deset najpopularnijih čine C++, C#, PHP, Visual dev tools, C, Kotlin i Go. Bez obzira na izniman rast, Rus je tek 12. najpopularniji programski jezik na svijetu.