VRIJEME PROMJENA

Razvoj ekonomije bazirane na vodiku kao gorivu ulazi u kritičnu fazu

Vodik s niskom razinom ugljika trebao bi zauzeti ključnu ulogu u naporima dekarbonizacije nekoliko energetski intenzivnih industrijskih vertikala. Budući da je vodik bitna sirovina u nizvodnim procesima nafte i plina, prelazak na vodik s niskim udjelom ugljika pomogao bi tvrtkama da smanje svoj otisak emisija.

Razvoj ekonomije bazirane na vodiku kao gorivu ulazi u kritičnu fazu
Depositphotos

Ekonomija bazirana na vodiku kao gorivu nedavno je doživjela neke nedostatke u svojoj priči o rastu. Potražnja za ovom robom ne raste brzinom kojom je bilo predviđeno 2020. godine kada su tvrtke agresivno najavile svoje planove energetske tranzicije.

Kako sve više industrija, poput industrije čelika, transporta i energije, pokušava dekarbonizirati svoje poslovanje, očekuje se da će potražnja za vodikom s niskom razinom ugljika rasti. Ipak, vodikova ekonomija trenutno je u kritičnoj fazi svog razvoja, navodi GlobalData.

Izvješće GlobalData otkriva da se očekuje da će oko 83% kapaciteta niskougljičnog vodika koji će biti uključen do 2030. godine dolaziti iz postrojenja za proizvodnju zelenog vodika, dok je ostatak iz plavog vodika. Pretpostavlja se da će kapaciteti ljubičastog i tirkiznog vodika biti minijaturni. Trenutno je u funkciji samo oko 2% ukupnog očekivanog kapaciteta do 2030.

„Vodik s niskom razinom ugljika trebao bi zauzeti ključnu ulogu u naporima dekarbonizacije nekoliko energetski intenzivnih industrijskih vertikala. Budući da je vodik bitna sirovina u nizvodnim procesima nafte i plina, prelazak na vodik s niskim udjelom ugljika pomogao bi tvrtkama da smanje svoj otisak emisija. Također ima ogroman potencijal u transportnom sektoru, posebno u pomorskim i teškim vozilima, zbog svojstava gustoće energije,” komentirao je Ravindra Puranik, analitičar nafte i plina u GlobalData.

Konvencionalno, vodik se koristi u industriji nafte i plina kao reagens u sektoru rafiniranja i kao sirovina u petrokemijskom sektoru. Potražnja industrije nafte i plina ostat će dominantan pokretač vodika u doglednoj budućnosti. Očekuje se da će se dodatna potražnja za ovom robom pojaviti u industrijama kao što su metalurgija, proizvodnja električne energije i transport.

“Došlo je do značajnog skoka u najavama projekata niskougljičnog vodika u posljednjih nekoliko godina jer su industrije predstavile planove za dekarbonizaciju svojih operacija. Gotovo 75% tih projekata je u fazi izvedivosti razvoja. To odražava zamah u najavama novih postrojenja na ovom tržištu koje će iskoristiti globalnu energetsku tranziciju,” nastavio je Puranik.

Proizvodnja plavog i zelenog vodika nudi posebno obećavajući potencijal rasta za naftne i plinske tvrtke koje teže energetskoj tranziciji. Kompanije ulažu u ovaj izvor energije za svoje dugoročne ciljeve, a preferiraju zeleni vodik.

„Nekoliko naftnih i plinskih tvrtki najavilo je nove plave i zelene elektrane na vodik, za koje se očekuje da će biti operativne do 2030. Unatoč tome, postoji potreba da se distribucijska mreža vodika proširi u velikom opsegu, što uključuje dodavanje novih cjevovoda. Sadašnji scenarij signalizira kritičnu fazu za razvoj globalne vodikove ekonomije. Njegova sudbina i zamah u nadolazećim godinama ovisit će o tome kako će se stvari odvijati u bliskoj budućnosti”, zaključio je Puranik.