Prema rezultatima istraživanja, koje je predstavio izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, broj građana s visokom AI pismenosti povećao se za 5 posto u odnosu na prošlu godinu te sada iznosi 24 posto.
Predstavljeni su rezultati drugog po redu nacionalnog istraživanja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj. Istraživanje je dio znanstveno-istraživačkog projekta koji su zajednički proveli EFFECTUS Veleučilište, Hrvatska pošta, FINA i Kufner grupa.
Prema rezultatima istraživanja, koje je predstavio izv. prof. dr. sc. Robert Kopal, broj građana s visokom AI pismenosti povećao se za 5 posto u odnosu na prošlu godinu te sada iznosi 24 posto. Porasla je i razina korištenja alata umjetne inteligencije pa tako 25 posto povremeno koristi AI alate u odnosu na njih 14 posto u 2023. godini.
Gotovo polovica ispitanika očekuje da će u idućih 10 godina zbog utjecaja umjetne inteligencije nestati mnogi poslovi u Republici Hrvatskoj. U skladu s tim veći postotak ispitanika ima negativan stav prema umjetnoj inteligenciji, odnosno njih 59 posto ima negativne asocijacije na spomen umjetne inteligencije dok 35 posto ispitanika ne vjeruje AI sustavima.
Usprkos negativnoj percepciji broj ispitanika koji vjeruju da prilike i prednosti proizvoda i usluga koji koriste umjetnu inteligenciju nadmašuju prijetnje i rizike porastao je za 3 posto. No, polovica ispitanika ne želi plaćati korištenje alata umjetne inteligencije dok većini smeta korištenje osobnih podataka u sustavima umjetne inteligencije.
Istraživanje je provedeno na uzorku od 2200 ispitanika korištenjem CAPI i CAWI metodologija, odnosno računalno potpomognutog osobnog anketiranja u kućanstvima te Internet panelom. Cilj projekta jest definiranje i praćenje ključnih pokazatelja percepcije umjetne inteligencije u Hrvatskoj te definiranje odgovarajućih razlika i korelacija primjenom znanstveno-stručnih metoda.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.