Punionice su opremljene i dinamičkim sustavom optimizacije snage, koji automatski prilagođava punjenje.
Hrvatski pružatelj usluga e-mobilnosti Qelo predstavio je dvije nove ultra brze punionice na autocestama kojima upravlja BINA Istra.
Riječ je o odmorištu Kvarner, istočno od tunela Učka, i Mirna, prvim "zelenim" odmorištima u Hrvatskoj koja nemaju benzinsku crpku i namijenjena su isključivo punjenju električnih vozila.
Na portalu tunela Učka bit će postavljena ultrabrza punionica snage 400 kW, s mogućnošću punjenja vozila od 800V, što omogućava dopunu kapaciteta baterije za najviše 15 minuta. Ovo je posebno prilagođeno komercijalnim i većim vozilima, uključujući kamione i autobuse.
Punionice su opremljene i dinamičkim sustavom optimizacije snage, koji automatski prilagođava punjenje prema stanju baterije i specifičnim potrebama svakog vozila. Ova funkcionalnost omogućava maksimalnu učinkovitost korištenja električne energije i minimizira vrijeme čekanja na punionicama.
"Naš poslovni model temelji se na procjenama koje ukazuju da bi u 2025. godini na hrvatskim cestama moglo biti 40.000 električnih vozila, dok bi do 2030. taj broj mogao narasti na 200.000. Cilj nam je izgraditi minimalno 10.000 javnih punionica diljem zemlje, s posebnim naglaskom na brze i ultra brze punionice - što je infrastrukturni preduvjet uspješan razvoj e-mobilnosti u Hrvatskoj", izjavio je Predrag Šeatović, predsjednik uprave Qela.
Punionice na lokacijama Kvarner i Mirna sljedeći su korak u Qelovom strateškom planu, kojim želi osigurati da Hrvatska postane uzorna e-mobilna destinacija u EU. Tvrtka trenutno upravlja s gotovo četrdeset punionica na deset lokacija diljem naše zemlje.
Također, Qelo planira punionice za električna vozila širiti diljem Hrvatske i susjednih zemalja - Slovenije, Srbije, Rumunjske, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.