VRIJEDI IH ZNATI

Programski jezici koji će biti najtraženiji u 2025. godini

Pri sastavljanju liste, kao glavni argument nameću se potrebe u softverskom smislu uzduž raznih industrija.

Programski jezici koji će biti najtraženiji u 2025. godini

Analytic Insight prognozirao je koji će programski jezici biti najtraženiji u idućoj godini. Pri sastavljanju liste, kao glavni argument nameću se potrebe u softverskom smislu uzduž raznih industrija.

Uz nove trendove, poput upotrebe umjetne inteligencije za poboljšanje poslovanja, računalstvo u cloudu, koje se koristi za procjenu velikih količina podataka, definitivno se mijenja programski krajolik.

No, da ne duljimo, evo deset programskih jezika koje nikako ne biste smjeli ignorirati u 2025.

1. Python

Riječ je o interpretiranom i objektnom jeziku, trenutno trećem najpopularnijem na svijetu i njime se kroz ovu godinu koristilo 48,24 posto programera. Fleksibilan je i može se koristiti za razne svrhe, od framework dizajna, mikro-frameworka, kompleksnih sustava za upravljanje sadržajem, generiranja desktop GUI-a, znanstveno i kvantitativno računanje.

2. JavaScript

Dinamični jezik, a ujedno i najpopularniji na svijetu. Njime se u 2022. služilo 64,96 posto developera. Podržava objektno-orijentirane, imperativne i deklarativne programerske paradigme. Kao rezultat dobije se funkcionalan programski jezik, kojem su glavna svrha web stranica, ali i situacije nevezane uz browsere.

3. Java

Klasik u ovom društvu i peti najpopularniji programski jezik na svijetu. Jeftina je i pomaže u smanjenju vremena razvoja softvera. Nadalje, poboljšava ponudu aplikacije i promiče inovacije. Zbog toga je ovaj programski jezik jedan od najlakših za naučiti i koristiti za razvoj softvera.

4. Kotlin

Moderan dizajn i interoperabilnost s Javom čine ga atraktivnim za razvoj Android aplikacija. Njegovo rastuće prihvaćanje u industrijama kao što su fintech, e-trgovina i društveni mediji potaknut će potražnju.

5. Swift

Najpopularniji programski jezik za razvoj mobilnih aplikacija. Već to je dovoljno objašnjenje zašto bi bilo dobro poznavati ga već iduće godine, kad će potražnja za programerima koji njime barataju biti povećana. Ali, s njime se može raditi samo u iOS okruženju.

6. Go

Učinkovitost, skalabilnost i značajke konkurentnosti čine ga idealnim za računalstvo u oblaku, umrežavanje i distribuirane sustave. Njegovo usvajanje od strane tvrtki poput Googlea, Netflixa i Dropboxa potaknut će potražnju.

7. Rust

Fokus na sigurnost, performanse i konkurentnost čine ga prikladnim za sistemsko programiranje. Njegova sve veća upotreba u industrijama poput ugrađenih sustava, operativnih sustava i datotečnih sustava povećat će potražnju.

8. TypeScript

Zapravo se radi o pojednostavljenom JavaScriptu, kojem je glavna primjena lakše i efikasnije pronaći pa otkloniti greške. Radi se o strogo tipiziranom jeziku. TypeScript posebno uključuje JavaScript IDE i razne tehnike, poput statičke provjere. Drugim riječima, ovaj programski jezik olakšava čitanje i razumijevanje koda.

9. Scala

Sažeta sintaksa i značajke funkcionalnog programiranja čine Scalu popularnim za obradu podataka, strojno učenje i web razvoj. Njegova uporaba u industrijama poput financija, zdravstva i e-trgovine osigurat će kontinuiranu potražnju.

10. SQL

Važnost SQL-a u upravljanju podacima, analizi i vizualizaciji ostaje bez konkurencije. Njegova uloga u poslovnoj inteligenciji, znanosti o podacima i administraciji baze podataka osigurava mu stalnu potražnju.