Ekonomisti i analitičari istaknuli su da bi odgoda carina mogla pružiti predah dok se fiskalne reforme provode kroz Kongres, potencijalno neutralizirajući ekonomski utjecaj carina. Međutim, upozoravaju da bi neizvjesnost mogla odgoditi investicije i potrošnju.
Depositphotos / Ilustracija
Predsjednik Donald Trump nedavno je najavio 90-dnevno odgađanje većine planiranih carina, smanjujući ih na 10 posto, dok je istovremeno povećao carine na kineski uvoz na 125 posto. Ova odluka izazvala je različite reakcije u političkim i ekonomskim krugovima te imala značajan utjecaj na financijska tržišta. Sada se očekuje da bilateralni pregovori krenu žestoko u borbi za svaki postotak carina i to onih recipročnih jer očito je da će se licitirati visinama carina.
U Američkom Kongresu su reakcije bile podijeljene. Republikanci su uglavnom pozdravili ovu odluku, smatrajući je strateškim potezom koji odražava Trumpovu fleksibilnost. Senator Rand Paul izrazio je zabrinutost zbog odgode implementacije i mogućeg ekonomskog utjecaja. Demokrati su, s druge strane, kritizirali odluku kao nestabilnu i politički motiviranu, pozivajući na istrage o mogućem insajderskom trgovanju.
Ekonomisti i analitičari istaknuli su da bi odgoda carina mogla pružiti predah dok se fiskalne reforme provode kroz Kongres, potencijalno neutralizirajući ekonomski utjecaj carina. Međutim, upozoravaju da bi neizvjesnost mogla odgoditi investicije i potrošnju. S obzirom na oporavak tržišta, smanjuje se vjerojatnost da će Federalne rezerve smanjiti kamatne stope na nadolazećem sastanku.
Odluka o povećanju carina na kineski uvoz na 125 posto dodatno je eskalirala trgovinski sukob s Kinom, koja je već odgovorila povećanjem carina na američku robu. Ovo bi moglo imati dugoročne posljedice na globalnu trgovinu i ekonomski rast. Istovremeno, odgoda carina za druge zemlje signalizira pokušaj Trumpove administracije da izbjegne istovremene sukobe na više frontova i fokusira se na Kinu kao primarnog suparnika.
Trumpova odluka o 90-dnevnoj odgodi većine carina, uz istovremeno povećanje carina na kineski uvoz, predstavlja značajan zaokret u trgovinskoj politici SAD-a. Dok su financijska tržišta pozitivno reagirala na ovu vijest, političke i ekonomske reakcije su mješovite. Stručnjaci upozoravaju na potencijalne rizike povezane s neizvjesnošću i mogućim eskalacijama trgovinskih sukoba, posebno s Kinom.
Europske burze snažno su jučer porasle nakon što je predsjednik SAD-a Donald Trump najavio izuzeća od carina za određene tehnološke proizvode, prvenstveno pametne telefone i računala uvezene iz Kine. Pan-europski indeks Stoxx 600 skočio je 2,6 posto, FTSE 100 u Londonu 2 posto, DAX u Njemačkoj 2,6 posto, a CAC 40 u Francuskoj 2,4 posto. Gotovo svi sektori i dionice bilježili su rast, a posebno su profitirale tehnološke i automobilske kompanije.
"Da, država rješava probleme, ali ne smije se ograničiti samo na to. Naša uloga je i prepoznati izazove koji će oblikovati budućnost - i podržati one kojima treba samo "vjetar u leđa", a ne hitna intervencija."
A1 Hrvatska ponovno poziva studentice STEM usmjerenja da se prijave na četvrto izdanje programa STEMfemme – osmotjedne plaćene stručne prakse u područjima IT-ja, podatkovne analitike i znanosti o podacima.