Razvojne platforme s malo koda (low-code) i bez koda (no-code) postale su popularne ponajprije zbog sve veće popularnosti umjetne inteligencije, koja omogućava demokratizaciju razvoja aplikacija i osnaživanje "građanskih programera".
Platforme s low-code i no-code pružaju vizualna sučelja i unaprijed izgrađene komponente za pojednostavljenje procesa kodiranja tako da osobe s minimalnim iskustvom kodiranja mogu brzo izraditi aplikacije. Iako ove platforme nude prednosti, one također uvode kompromise koji se moraju pažljivo razmotriti unutar arhitekture računalstva u cloudu, uključujući dizajn, razvoj i implementaciju.
Primjerice, izvrsne su u pojednostavljivanju procesa razvoja nudeći unaprijed zapakirane komponente i predloške. Ali, mogu imati ograničenja kada je u pitanju prilagodba. Kako složenost aplikacije raste, programerima će možda trebati pomoć da postignu prilagodbu i preciznu kontrolu koju žele. To može biti prepreka za organizacije s jedinstvenim ili visoko specijaliziranim zahtjevima. Platforme ove vrste omogućuju i brz razvoj aplikacija.
To može biti korisno za organizacije koje trebaju brzo izraditi prototip i pokrenuti aplikacije. Međutim, skaliranje ovih aplikacija može otkriti ograničenja platforme s low-code kako se zahtjevi povećavaju. Pretpostavimo da platforma nije izgrađena za rukovanje velikim bazama korisnika ili velikom količinom podataka, kao što većina treba. Na kraju ćete udariti u zid, a budući da niste stvorili sustav, nije sigurno koliko lako se može popraviti stvari.
Nadalje, izgrađene su kako bi razvoj bio dostupan široj publici. Često uključuju sigurnosne značajke, ali razina kontrole i granularnosti može biti ograničena u usporedbi s tradicionalnim pristupima gdje bi sigurnost trebala biti dio ukupnog razvoja. Zato organizacije moraju pažljivo procijeniti sigurnosne mjere koje pruža platforma i osigurati da su usklađene s njihovim posebnim sigurnosnim zahtjevima i industrijskim propisima.
One mogu i pojednostaviti razvoj samostalnih aplikacija. Međutim, integracija ovih aplikacija s naslijeđenim sustavima ili drugim uslugama u cloudu može biti izazov. To uvelike ovisi o mogućnostima platforme i API integracijama i može zahtijevati dodatne razvojne napore kako bi se postigla besprijekorna integracija s postojećim sustavima. To smanjuje vrijednost koju donosi tehnologija s low-code i no-code.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.