Razvojne platforme s malo koda (low-code) i bez koda (no-code) postale su popularne ponajprije zbog sve veće popularnosti umjetne inteligencije, koja omogućava demokratizaciju razvoja aplikacija i osnaživanje "građanskih programera".
Platforme s low-code i no-code pružaju vizualna sučelja i unaprijed izgrađene komponente za pojednostavljenje procesa kodiranja tako da osobe s minimalnim iskustvom kodiranja mogu brzo izraditi aplikacije. Iako ove platforme nude prednosti, one također uvode kompromise koji se moraju pažljivo razmotriti unutar arhitekture računalstva u cloudu, uključujući dizajn, razvoj i implementaciju.
Primjerice, izvrsne su u pojednostavljivanju procesa razvoja nudeći unaprijed zapakirane komponente i predloške. Ali, mogu imati ograničenja kada je u pitanju prilagodba. Kako složenost aplikacije raste, programerima će možda trebati pomoć da postignu prilagodbu i preciznu kontrolu koju žele. To može biti prepreka za organizacije s jedinstvenim ili visoko specijaliziranim zahtjevima. Platforme ove vrste omogućuju i brz razvoj aplikacija.
To može biti korisno za organizacije koje trebaju brzo izraditi prototip i pokrenuti aplikacije. Međutim, skaliranje ovih aplikacija može otkriti ograničenja platforme s low-code kako se zahtjevi povećavaju. Pretpostavimo da platforma nije izgrađena za rukovanje velikim bazama korisnika ili velikom količinom podataka, kao što većina treba. Na kraju ćete udariti u zid, a budući da niste stvorili sustav, nije sigurno koliko lako se može popraviti stvari.
Nadalje, izgrađene su kako bi razvoj bio dostupan široj publici. Često uključuju sigurnosne značajke, ali razina kontrole i granularnosti može biti ograničena u usporedbi s tradicionalnim pristupima gdje bi sigurnost trebala biti dio ukupnog razvoja. Zato organizacije moraju pažljivo procijeniti sigurnosne mjere koje pruža platforma i osigurati da su usklađene s njihovim posebnim sigurnosnim zahtjevima i industrijskim propisima.
One mogu i pojednostaviti razvoj samostalnih aplikacija. Međutim, integracija ovih aplikacija s naslijeđenim sustavima ili drugim uslugama u cloudu može biti izazov. To uvelike ovisi o mogućnostima platforme i API integracijama i može zahtijevati dodatne razvojne napore kako bi se postigla besprijekorna integracija s postojećim sustavima. To smanjuje vrijednost koju donosi tehnologija s low-code i no-code.
Prema izvješću IDC-a o izgledima za IoT potrošnju u Europi, Bliskom istoku i Africi, možemo očekivati 11 posto složenu godišnju stopu rasta (CAGR) između 2023. i 2028.
"Živimo u svijetu satelita, američkog GPS-a i europskog Galilea (GNSS), koji su nam značajno pojednostavili navigaciju. Ako tehnologija zakaže, pomorci moraju znati kako se orijentirati na nebu, ovisno o dobu dana, pomoću Sunca, zvijezde Sjevernjače, Mjeseca i dijela planeta Sunčevog sustava, koristeći nautički godišnjak i sekstant koji mjeri kutnu visinu nebeskog tijela iznad horizonta u kombinaciji s GMT vremenom."
Potrošnja na računalne i skladišne infrastrukturne proizvode za cloud implementacije porasla je za 99,3 posto u četvrtom kvartalu 2024. godine, dosegnuvši 67 milijardi dolara, prema podacima IDC-a.