U Zagrebu je 22. studenoga otvoren treći HACKL - hackathon za otvoreni Zagreb. Ovogodišnja tema "Kultura na dlanu" ima za cilj razviti rješenja koja će građanima i organizacijama omogućiti jednostavno pretraživanje i javni uvid u popis kulturnih događanja u gradu, koristeći dostupnu bazu kulturnih sadržaja Gradskih ustanova u kulturi.
Grad Zagreb trenutno upravlja s 39 ustanova u kulturi, osam kazališta, 11 muzeja i 16 centara za kulturu, a cilj ovog hackatona je centralizirati pristup tim ustanovama, povećati vidljivost kulture te omogućiti interaktivan pristup kulturnim sadržajima grada kroz jednostavnu i pristupačnu mobilnu ili web aplikaciju.
Na otvaranju su prisustvovali Tomislav Tomašević, gradonačelnik Zagreba, Dražen Lučanin, pročelnik Službe za informacijski sustav i tehničke poslove Zagreba, Nikola Stojadinović, voditelj Odjela za planiranje i praćenje razvoja kulture te Frane Šesnić, direktor ZICER-a.
"Kultura je duša svakog grada. Ona nas povezuje, obogaćuje i čini ponosnima na naš identitet. Zagreb, sa svojom bogatom kulturnom baštinom i živom suvremenom scenom, zaslužuje imati alat koji će sve te vrijednosti predstaviti na najbolji način. Zato je ovaj Hackathon iznimna prilika da se tehnologija, inovacija i kreativnost udruže kako bi obogatili i unaprijedili kulturni život našeg grada. Posebno mi je drago što već treću godinu naši hackathoni rastu po broju prijava, a nadamo se da će i kvaliteta rješenja biti izvrsna", istaknuo je Tomašević.
Također je napomenuo kako je planirani ishod hackatona izrada sveobuhvatne aplikacije za sve događaje u kulturi u Gradu Zagrebu koja će biti implementirana nakon hackatona.
Prisutne goste i posjetitelje pozdravio je i direktor Zagrebačkog inovacijskog centra Frane Šesnić kao domaćin prostora u kojem će se u održati ovaj hakaton.
"ZICER je mjesto povezivanja inovativnih i kreativnih ideja s tehnologijom. Posebno mi je drago što HACKL ove godine naglasak stavlja na temu kulture koja će zahvaljujući tehnološkim rješenjima biti dostupnija raznim ciljnim skupinama – od građana našega grada do turista. Startup zajednica kao i entuzijasti koji su željni doprinijeti promjenama prepoznaju vrijednost našeg ekosustava. Zato i imamo više nego odličan odaziv na ovakve događaje. Siguran sam kako će i ovaj hackathon iznjedriti kvalitetna rješenja koje će zaživjeti na zadovoljstvo svih dionika društva."
Tijekom ovoga vikenda 50 natjecatelja podijeljenih u deset timova razvija prototipe rješenja, a posljednjeg dana će se odabrati najbolja rješenja te će najbolji timovi dobiti nagrade u visini od 3000, 2000 i 1000 eura. Prvoplasirani tim imat će i priliku za nastavak suradnje s Gradom Zagrebom do finalne realizacije projekta.