Na Izbornoj Skupštini HUP- Udruge informatičke i komunikacijske djelatnosti izabrano je novo vodstvo. Za predsjednika Udruge u narednom mandatu izabran je Hrvoje Josip Balen, osnivač i suvlasnik Algebre, a za zamjenika predsjednika Siniša Đuranović, stariji potpredsjednik, prokurist, Hrvatski Telekom.
Krajem prošle godine Udruga je obilježila 20 godina postojanja. Kroz svoj dvadesetogodišnji rad i aktivnosti, Udruga je nastojala stvarati konkurentno okruženje za poduzetništvo i društveni napredak te tako dodati vrijednost svojim članicama i na taj način utjecati i na povoljnije okruženje za daljnji rast i razvoj ICT industrije. Djelujući na ovim osnovama kroz sinergiju efikasnije i profesionalne organizacije Udruga se profilirala kao jedan od najutjecajniji čimbenika u razvoju okruženja za suvremeno poduzetništvo.
„ICT sektor je perjanica hrvatskog gospodarstva i najpotentnija gospodarska grana, međutim činjenica je da se u drugim, nama sličnim, ali i konkurentnim EU zemljama, ICT razvija brže i po većim stopama. U nadolazećem razdoblje ključno će biti osigurati izmjene porezne politike koje će značajno smanjiti porezno optetećenje rada te time omogućiti zadržavanje ICT profesionalaca i omogućiti privlačenje novih. Ovo je neophodno i radi suzbijanja nelojalne konkurencije s kojom su trenutno suočene ICT kompanije registrirane u Hrvatskoj“, ističe Balen.
Prema njegovim riječima potrebna nam je i transformacija industrije te poticaj onim ICT tvrtkama koje temeljem istraživanja i razvoja mogu razviti vlastite digitalne proizvode i platforme što nosi značajno veću dodanu vrijednost u odnosu na ICT usluge.
Iz tog razloga nam je neophodna dodatna vertikala u Strategiji pametne specijalizacije (S3) na kojoj intenzivno radimo s Ministarstvom gospodarstva, čime će se tvrtkama omogućiti značajno širi dostup do istraživačko-razvojnih sredstava iz nacionalnih alokacija EU fondova, ali i Horizona ili Interrega, tvrdi Balen.
„Svjestan sam i činjenice da kao ICT sektor moramo na još višu razinu podići suradnju sa svim tijelima koja sudjeluju u digitalizaciji države i društva jer su sredstva iz Nacionalnog plana oporavka i Višegodišnjeg financijskog okvira, iznimno velika te zahtijevaju iznimno preciznu koordinaciju u procesu odluke kako će se investirati, provoditi projekti, osiguravati kvaliteta i postizati ciljevi ispregovarani s Europskom komisijom“, pojašnjava Balen.
Zbog nezaustavljive dinamike digitalizacije, potpuno nove energetske strategije EU i novih prilika koje će tražiti suradnju 'zelenog' i 'digitalnog' vrlo je vjerojatno da će se otvarati i prilike za hrvatski ICT sektor, a mi ćemo ih nastojati adresirati i kroz pojačanu suradnju s drugim HUP granskim udrugama, opisuje trenutno gospodarsko geopolitičku situaciju Balen.
„Nastojat ću jačati veze ICT sektora i znanstveno-obrazovne zajednice kako bi se kreiralo što više inovacija i primijenjenih digitalnih produkata, ali i pomagati da bazu naših ICT profesionalaca jačamo organski kroz nekoliko razina obrazovanja. Međutim, gledajući zajedničke EU ciljeve o eksponencijalnom rastu broja digitalnih profesionalaca, jasno je da je to i prilika i prijetnja, te se nadam da će Vlada prihvatiti naše vrlo detaljno razrađene prijedloge redizajna procesa imigracije gotovih profesionalaca i studenata iz raznih dijelova svijeta kako bismo stvorili temelj da ICT industrija u sljedećih 5 do 10 godina čak i pretekne turizam kao trenutno vodeću gospodarsku granu“, zaključuje Balen.
„Izuzetno mi je zadovoljstvo što sam izabran na Skupštini HUP-a ICT za zamjenika predsjednika Udruge. Pred nama je važno razdoblje u kojem moramo podići ICT sektor sa razine prepoznatljivosti na razinu istinskog pokretača gospodarskog napretka i društvenih promjena. Za to će biti potrebno još veće razumijevanje, podrška i poticaj države u područjima javnih politika i regulacije u vezi sa investicijama i uvjetima poslovanja. S druge strane siguran sam da ćemo i mi sudionici sektora dati doprinos u postizanju tog cilja svojim radom i ulaganjima ali isto tako i angažmanom kroz našu udrugu HUP ICT,“ istaknuo je Siniša Đuranović.
„Ponosan sam što sam mogao biti u ovoj poziciji i predstavljati ICT sektor kroz Udrugu koju smo učinili najznačajnijom ICT udrugom u Hrvatskoj. Veliko hvala svima na odličnoj, otvorenoj i konstruktivnoj suradnji. Moj angažman u HUP-u će se i dalje nastaviti kroz funkciju člana krovnog izvršnog odbora, gdje ću i dalje nastaviti raditi na temama iz ICT područja“, ističe Boris Drilo, dosadašnji predsjednik HUP-ICT Udruge i član izvršnog odbora Hrvatske udruge poslodavaca.
Nedavni intervju s Hrvojem Josipom Balenom za ICT na Ti pogledajte ovdje:
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.