Sve veći nedostatak IT vještina utječe na organizacije u svim industrijama i u svim regijama, prema istraživanju IDC-a. Istraživanje sjevernoameričkih IT čelnika pokazalo je da je gotovo dvije trećine ispitanika reklo da je nedostatak vještina rezultirao propuštenim ciljevima rasta prihoda, problemima s kvalitetom i padom zadovoljstva korisnika.
Ne očekuje se da će situacija biti bolja. IDC predviđa da će do 2026. više od 90 posto organizacija diljem svijeta osjetiti bol krize IT vještina, u iznosu od oko 5,5 trilijuna dolara u gubicima uzrokovanim kašnjenjem proizvoda, smanjenom konkurentnošću i gubitkom poslovanja. Iako nije iznenađenje da su vještine umjetne inteligencije trenutno najtraženija vještina za većinu poduzeća, IT operacije su odmah iza njih.
Različite vještine u oblaku, uključujući arhitekturu, upravljanje i pohranu podataka te razvoj softvera, među deset su najpotrebnijih vještina koje su identificirali ispitanici. Ovu situaciju dodatno usložnjava potreba za dodatnim, netehničkim vještinama, kao što su digitalne poslovne vještine, ljudske vještine i vještine vođenja.
"Uvesti prave ljude s pravim vještinama u prave uloge nikada nije bilo tako teško", kaže Gina Smith, direktorica istraživanja IDC-ove IT vještine za digitalno poslovanje. "Kako se manjak IT vještina povećava, a dolazak nove tehnologije ubrzava, poduzeća moraju pronaći kreativne načine za zapošljavanje, obuku, usavršavanje i ponovno osposobljavanje svojih zaposlenika. Kultura učenja jedini je najbolji način da se to postigne."
Među izazovima s kojima se organizacije susreću kada pokušavaju proširiti vještine svojih zaposlenika je otpor prema obuci. Zaposlenici se žale da su tečajevi predugi, mogućnosti učenja previše ograničene i da nema dovoljno usklađenosti između vještina i ciljeva u karijeri. Kako bi prevladali te izazove, IT čelnici moraju primijeniti niz strategija za poticanje učinkovitijeg okruženja za učenje unutar svoje organizacije.
To uključuje sve, od obuke u učionici do hackathona, praktičnih laboratorija, igara, misija i mini znački. 70 posto ispitanika navelo je da već koristi metode iskustvenog učenja, koje uključuju laboratorije, igre i hackathone. GenAI je također pronašao svoj put u trenutno okruženje za obuku, s više od polovice anketiranih organizacija koje ga koriste ili pilotiraju za IT obuku.
Međutim, poticanje pozitivnog okruženja za učenje u organizaciji zahtijeva više od samih materijala, tečajeva i izazova. Promjena kulture počinje na vrhu i voditelji moraju pokazati zašto je učenje važno za organizaciju. To se može postići usklađivanjem ciljeva zaposlenika s poslovnim ciljevima, promicanjem kontinuiranog učenja tijekom cijelog putovanja zaposlenika i stvaranjem programa nagrađivanja koji prepoznaje proces kao i učinak. Također zahtijeva izdvajanje odgovarajućeg vremena, novca i ljudskih resursa.