OPSEŽNO ISTRAŽIVANJE

Mlađe generacije sklonije su radu "sa strane" od starijih

Mlađe generacije sklonije su radu "sa strane" od starijih
Depositphotos

Mlađe generacije spremne su prihvatiti svaki "fuš" ili "posao sa strane" koji im se nudi kako bi nekako spojili kraj s krajem, što je podosta loša situacija i sugerira da društveni napredak nije razvijan na uravnotežen način.

Konkretnije, ako gledamo američke prilike, veći postotak generacije Z i milenijalaca radnika zarađuje 2500 dolara ili više mjesečno radeći "u fušu", u usporedbi s generacijom X i "baby boomerima" na sličnim pozicijama, pokazalo je novo istraživanje TransUniona. Riječ je o 45 posto generacije Z i 44 posto milenijalaca u usporedbi s 36 posto iz generacije X te 30 posto boomera.

Među onima koji koriste fuš kao primarni izvor prihoda, polovica su milenijalci. To je bilo u suprotnosti s 20 posto za gen X i pet posto za boomere.

Rad sa strane obično privlači mlađe ljude i ljude s nižim primanjima, iako je više od polovice svake generacije i dohodovnog razreda u nekom trenutku sudjelovalo u "fuš ekonomiji" kao izvoru prihoda. Ova vrijednost iznosi 68 posto za milenijalce i 67 posto za generaciju Z, što sugerira da su mlađe generacije privučene ovim ulogama zbog veće fleksibilnosti, mobilnosti i samoodređenja.

Među najtraženijim freelance pozicijama za sve generacije su pomoćnici u raznim fizičkim ili kućanskim poslovima, digitalni freelanceri, dostavljači, rad s hranom i prijevoz. Riječ je o poslovima koji su konstantno prisutni i traženi, posebno s digitalizacijom i ubrzanijim načinom života.

Naravno, pandemija koronavirusa je ubrzala razvoj ove vrste ekonomije, no brojke su bile nerealne i polako padaju. Primjerice, u Sjedinjenim Američkim Državama postoji devet milijuna otvorenih radnih mjesta, što znači da se uvjeti za zaposlenike polako poboljšavaju pa samim time i opada interes za rad sa strane. No, za konkretnije će zaključke u tom smislu ipak trebati pričekati još koju godinu...