Realan je i tvrdi da bismo mogli svjedočiti preokretu, ali u narednih pet godina.
Nagađanja o smjeru generativne umjetne inteligencije u tehnološkom svijetu sve su intenzivnija jer nije jasno kako postati profitabilan. Osnivač Linuxa Linus Torvalds podijelio je zanimljive uvide o ovoj temi. Zasad, njemu se čini da je AI 90 posto marketing, a deset posto realnost.
"Mislim da je AI zaista zanimljiv i mislim da će promijeniti svijet. U isto vrijeme, mrzim taj hype pa jednostavno ne želim uopće ići u tom smjeru."
Njegov stav poklapa se s onim na tržištu jer su prognoze da će iduće godine oko 30 posto AI projekata biti napušteno nakon dokazivanja koncepta. S druge strane, analitičari i stručnjaci navode da su mnoge tehnološke kompanije koje su rano uložile i usvojile AI u tehnološke sustave na pragu postići svoj "iPhone trenutak". Microsoft, NVIDIA i Apple već su ih imali u AI smislu, što im je donijelo kratkotrajni rast i još veće bogatstvo.
Ipak, uspjeh ovih kompanija nije dovoljan da bi Torvalds prihvatio AI kao većina drugih.
"Moj je pristup AI-ju trenutno taj da ga u osnovi ignoriram jer mislim da je cijela tech industrija oko AI-ja u vrlo lošoj poziciji."
Svejedno, realan je i tvrdi da bismo mogli svjedočiti preokretu u narednih pet godina, kada će AI biti integriran u naše radne prostore i postati ključan alat za svakodnevnu upotrebu.
Tehnologija vezana uz AI je nesumnjivo zahtjevna, posebno u pogledu resursa poput financiranja, rashladne vode i električne energije. Štoviše, tehnologija će zahtijevati sve više kako postaje sofisticiranija i naprednija.
No, za doći do cilja, a to je veći iskorak, trebat će uložiti još oko sedam bilijuna dolara. Tako tvrdi prvi čovjek OpenAI-ja Sam Altman. Za taj trošak, kaže, izgradilo bi se potrebnih 36 tvornica poluvodiča i dodatnih podatkovnih centara.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.