Koliko često bi trebali mijenjati posao da bismo bili zadovoljni i optimalno napredovali, bez rizika da zapnemo u "karijernom blatu"?
U prošlosti je bilo sasvim uobičajeno provesti cijeli radni vijek kod istog poslodavca, no današnja poslovna dinamika donijela je potpuno novi pristup karijernom razvoju. Mijenjanje poslova tijekom karijere ili čak preusmjeravanje u drugu branšu postalo je norma. No, koliko često bi trebali mijenjati posao da bismo bili zadovoljni i optimalno napredovali, bez rizika da zapnemo u "karijernom blatu"?
Upravo tim pitanjem bavila se najnovija anketa koju je provela Alma Career Croatia, u kojoj je svoje stavove podijelilo više od 800 ispitanika.
Rijetki zagovaraju dugoročnu lojalnost poslodavcu
Većina ispitanika, njih 41%, smatra da je idealno mijenjati posao svake 2 do 4 godine kako bi se osigurala nova iskustva i izbjegla stagnacija. Ispitanici ističu kako nakon tog razdoblja često nedostaje prilika za daljnji razvoj, a radni zadaci postaju rutinski.
Druga velika skupina (38%) vjeruje kako bi radno okruženje trebalo mijenjati svakih 5 do 10 godina, navodeći da zasićenje i želja za novim izazovima opravdavaju promjenu. Za njih, povremena promjena koristi ne samo radnicima, već i tvrtkama.
Manji dio ispitanika (8%) sugerira promjenu posla svake godine ili dvije, osobito ako je riječ o okruženju bez mogućnosti napretka. Napominju kako prilike za bolje uvjete i veće plaće ne treba propuštati.
S druge strane, 13% anketiranih smatra kako dugoročna lojalnost može donijeti stabilnost, napominjući da radna okolina s pravednim uvjetima i mogućnostima razvoja pruža solidne razloge za ostanak kod istog poslodavca kroz čitavu karijeru.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.