Kina kroz reforme uvodi umjetnu inteligenciju u obrazovni sustav
Kina će integrirati primjenu umjetne inteligencije u nastavu, udžbenike i školski kurikulum u sklopu šireg plana modernizacije obrazovnog sustava, stoji u službenom dokumentu.
"Upotreba umjetne inteligencije također će doprinijeti stvaranju inovativnijih i izazovnijih učionica."
Kina će integrirati primjenu umjetne inteligencije u nastavu, udžbenike i školski kurikulum u sklopu šireg plana modernizacije obrazovnog sustava, stoji u službenom dokumentu.
Ova inicijativa, usmjerena na učenike i nastavnike u osnovnim, srednjim i visokoškolskim ustanovama, dolazi u trenutku kada drugo najveće svjetsko gospodarstvo nastoji potaknuti inovacije i pronaći nove izvore rasta.
Promicanje umjetne inteligencije pomoći će, kako navodi kinesko Ministarstvo obrazovanja, "razvijanju temeljnih sposobnosti učitelja i učenika" te oblikovanju "temeljne konkurentnosti inovativnih talenata". Kod učenika se te temeljne sposobnosti odnose na samostalno razmišljanje, rješavanje problema, komunikaciju i suradnju, ističe se u priopćenju objavljenom na službenim stranicama ministarstva.
"Upotreba umjetne inteligencije također će doprinijeti stvaranju inovativnijih i izazovnijih učionica", dodaju iz Ministarstva.
Ova inicijativa dolazi nakon što su kineska sveučilišta pokrenula AI kolegije i proširila upisne kvote, potaknuta globalnom pažnjom usmjerenom na startup DeepSeek koji je u siječnju predstavio konkurentan model velikog jezika (LLM), razvijen uz manji trošak nego kod američkih konkurenata.
Istog mjeseca Kina je predstavila i svoj prvi nacionalni akcijski plan s ciljem da do 2035. postane “snažna obrazovna nacija”, uz oslanjanje na učinkovitost inovacija u ostvarenju tog cilja.
Plan također uključuje digitalizaciju školskih resursa, proširenu upotrebu naprednih tehnologija i dodatne obuke za nastavno osoblje, kako bi se poboljšala kvaliteta obrazovanja na svim razinama.