Kina kroz reforme uvodi umjetnu inteligenciju u obrazovni sustav
Kina će integrirati primjenu umjetne inteligencije u nastavu, udžbenike i školski kurikulum u sklopu šireg plana modernizacije obrazovnog sustava, stoji u službenom dokumentu.
Ovogodišnje izdanje Inovacijskog natjecanja u sklopu projekta bilo je posvećeno primjeni umjetne inteligencije u dijagnostici raka dojke. Natjecanje za najbolje AI rješenje u borbi protiv raka dojke privuklo je ukupno 106 natjecatelja raspoređenih u 34 tima, da bi se nakon selekcijskog procesa natjecalo njih 14.
IN2 grupa kao jedna od vodećih domaćih ICT kompanija u digitalizaciji zdravstva sudjeluje u strateškom europskom projektu AI4Health.Cro. Riječ je o Europskom digitalnom inovacijskom centru koji okuplja 16 partnera iz javnog i privatnog sektora s fokusom na primjenu umjetne inteligencije u području zdravstva. Projekt, čiji je nositelj institut Ruđer Bošković, okuplja i potiče startupove, mikro i mala poduzeća s ciljem unaprijeđena svog poslovanja, inovacija i digitalnih kapaciteta za primjenu AI rješenja u zdravstvu.
Ovogodišnje izdanje Inovacijskog natjecanja u sklopu projekta bilo je posvećeno primjeni umjetne inteligencije u dijagnostici raka dojke. Natjecanje za najbolje AI rješenje u borbi protiv raka dojke privuklo je ukupno 106 natjecatelja raspoređenih u 34 tima, da bi se nakon selekcijskog procesa natjecalo njih 14. Ovogodišnji pobjednici su članovi JMM tima – Jakov Rukavina, Mario Tropčić i Marko Domagoj Benković. Drugo mjesto osvojio je tim BreastFriends koji čine Tomislav Blažeka, Dorotea Jalušić, Nikolina Kosanović i Borna Jelić, dok je treće mjesto osvojio tim Kronos koji čine Matej Crnković, Jan Ðurinec i Mihovil Stručić. Svi ovi timovi su razvili prototip aplikacije koja uz pomoć umjetne inteligencije prepoznaje potencijalno kancerogene lezije na mamografskim snimkama dojke.
“Kao dio evaluacijskog tima ovogodišnjeg natječaja, drago mi je vidjeti veliki broj zainteresiranih timova za razvoj inovativnih rješenja u zdravstvenom IT-u. EDIH kao platforma koja povezuje industriju sa znanošću i inovativnim malim startupovima je izvrsna te se nadamo nastavku suradnje i nakon završetka projekta. IN2 grupa, zahvaljujući svojem know how-u u području digitalizacije zdravstva, uvelike doprinosi ovome projektu pogotovo kada je riječ o mentoriranju mladih kolega. Mi smo bili pioniri digitalizacije zdravstva u RH te nas veseli što smo i nakon toliko godina i dalje aktivni sudionik najnovijih tehnoloških promjena”, izjavio je Siniša Košćina iz IN2 grupe.
IN2 grupa kao strateški industrijski partner, u ovom projektu zadužena je za povezivanje inovativnih AI rješenja s realnim zdravstvenim sustavima. Za uspješnu implementaciju novih AI tehnologija u zdravstvo, poduzetnici, startupovi i inovatori moraju postaviti jasne ciljeve, osloniti se na podatke visoke kvalitete i okupiti tim s multidisciplinarnim znanjima. Također, moraju imati priliku za testiranje svojih tehnologija u realnim uvjetima prije značajnijih investicija. U rješavanju gore navedenih problema tu je ekspertiza i razvijena infrastruktura IN2 grupe, koja startupovima omogućuje testiranje novih rješenja u stvarnim uvjetima.
Svake godine, rak dojke odnosi više od 670.000 života. Rana dijagnostika je ključna, a programi za rano otkrivanje raka dojke su se pokazali neophodnima. Umjetna inteligencija ima sve veću ulogu u dijagnostici raka dojke, posebice u analizi mamografskih snimaka. AI sustavi mogu prepoznati sumnjive promjene koje ljudsko oko ponekad previdi. Prednosti umjetne inteligencije uključuju bržu obradu podataka, veću preciznost i konzistentnost u očitovanju nalaza.
Koordinatorica projekta AI4Health.Cro dr. sc. Anja Barešić istaknula je kako projekt osim što potiče nastanak startupova kroz inovacijska natjecanja, pruža i ključnu podršku brojnim drugim tvrtkama i dionicima iz javnog sektora u procesu njihove digitalne transformacije.
“Drugu godinu za redom provedbe projekta zaključujemo zadovoljni jer je naše usluge koristilo 37 korisnika, svaki s personaliziranim programom digitalne transformacije koji obuhvaća edukacije, umrežavanje, financiranje i testiranja”, navela je dr. sc. Anja Barešić.
U posljednje dvije godine, AI4Health.Cro proveo je niz inovativnih aktivnosti s ciljem primjene umjetne inteligencije u zdravstvu. Projekt AI4Health.Cro aktivno gradi inovacijski ekosustav te nudi podršku poduzetnicima, istraživačima i zdravstvenim ustanovama u testiranju i razvoju AI rješenja. Budućnost ovog projekta donosi još snažniju suradnju s bolnicama, inovatorima i istraživačima kako bi se razvijala rješenja koja spašavaju živote i podižu standard zdravstvene zaštite u Hrvatskoj i šire.