Industrija električnih vozila (EV) doživljava rapidan rast zahvaljujući tehnološkom napretku i povećanoj svijesti o ekološkim problemima.
Konkretnije, električna vozila smanjuju emisiju štetnih plinova i zavisnost o fosilnim gorivima, što je natjeralo brojne automobilske kompanije na ulaganje značajnih sredstava u razvoj tehnologije, baterija visoke efikasnosti i infrastrukture za punjenje.
Vlade širom svijeta također podržavaju ovu tranziciju putem subvencija i regulatornih poticaja, što dodatno ubrzava prihvaćanje električnih vozila na tržištu. No, prelazak na nove tehnologije ne garantira uspjeh preko noći, stoga treba dobro razmisliti prije ulaganja u jednu od "revolucionarnih" automobilskih tvrtki.
Primjerice, proizvođač električnih vozila Fisker proglasio je bankrot 18. lipnja te postao peta tvrtka u sektoru - uz Lordstown, Proterra, Arrival i Arcimoto - koja se nije uspjela nositi s konkurencijom, proizvodnim ciklusom, regulatornim pitanjima i promjenjivim preferencijama potrošača. Problemi industrije električnih vozila ne utječu samo na nove igrače, već i na stupove automobilske industrije kao što su Ford, General Motors i Stellantis. Svi oni su aktivno smanjivali vlastite prognoze posljednjih šest mjeseci.
Također, razlog za bankrote novih američkih proizvođača električnih automobila je taj što pokušavaju implementirati poslovni model lansiranja pametnog telefona u svom sektoru, odnosno, razviti komponente i dizajn, a montažu prepustiti trećoj strani.
No, taj model ne funkcionira u automobilskom sektoru jer poslovne marže ovise o proizvodnom ciklusu i ekonomiji obujma. Tesla predvodi upravo zato što ima više tvornica diljem svijeta. A nove tvrtke koje su se pozicionirale kao njeni nasljednici više se ne natječu u ovom segmentu.
Svejedno, sektor električnih vozila napravio je ogroman skok u posljednjih deset godina, ali bitka za tržišni udio tek počinje. Za investitore bi upravo ta činjenica mogla biti jedna od najzanimljivijih prilika za ulaganje. Naravno, ako uspiju uložiti u onoga ili one koji će biti predvodnici na tržištu.
Možda je najsigurnije okrenuti se prema predstavnicima "stare garde", kao što su Ford, GM, Stellantis, Volkswagen, Mercedes-Benz ili BMW, koji su akumulirali ogromno iskustvo u upravljanju proizvodnim kapacitetima pa imaju sposobnost učinkovitijeg prilagođavanja poslovnih marži od mlađih tvrtki. Međutim, "novaci" imaju velike tehnološke prednosti pa Tesla, Rivian, NIO, Li Auto, Xpeng i Zeekr imaju dobre šanse nadmašiti ih.
Pritom je izoliran primjer Tesla, koja je kroz posljednjih deset godina nadmašila tradicionalne proizvođače i prometnula se u lidera. Iako taj uspjeh možda neće biti ponovljen od strane svih, važno je znati da sposobnost prilagodbe i prihvaćanja novih poslovnih uvjeta vrijede i za druge "novake". Kao što je Rivian, koji se počeo kretati u tom smjeru i vrijedi gotovo 18 milijardi američkih dolara te mu se cijena dionice stabilno kreće na oko 18 dolara.
Važno je da investitori budu u stanju "uhvatiti signale" kako bi pronašli pravu tvrtku i profitabilno investirali u nju.