Koristeći resurse Srca, znanstveni ne moraju više brinuti o nabavi i održavanju skupe opreme kao niti o znanstvenim aplikacijama za napredno računanje.
Istraživanje i inovacije pokretač su zelene i digitalne transformacije, ujedno i temelj za rješavanje ključnih globalnih izazova poput klimatskih promjena, održivog prometa i obnovljivih izvora energije. Pri tome je ključna suradnja između organizacija koje financiraju istraživanja.
"Suradnja Srca i Hrvatske zaklade za znanost značajna je pogotovo zbog činjenice da sve veći broj istraživačkih projekata koje financira Hrvatska zaklada za znanost za svoju provedbu koristi napredne računalne resurse, bilo da se bave klimatologijom, seizmologijom, razvojem novih lijekova ili pak strojnim učenjem. To nas ne iznenađuje s obzirom na velike količine podataka koji se generiraju tijekom tih projekata, a koje je potrebno obraditi u što je moguće kraćem vremenu te provesti potrebne izračune, modele i simulacije. S ponosom ističemo kako su protekle godine projekti koje je financirala Zaklada ostvarili više od 40 posto ukupnog iskorištenja CPU resursa te više od 80 posto ukupnog iskorištenja GPU resursa na superračunalu "Supek" i računalnom klasteru "Padobran". A nedavnom integracijom baze projekata Zaklade i Informacijskog sustava znanosti RH - CroRIS dodatno smo pojednostavili korištenje naših resursa za korisnike projekata Zaklade", istaknuo je ravnatelj Srca Ivan Marić.
Koristeći resurse Srca, znanstvenici ne moraju više brinuti o nabavi i održavanju skupe opreme kao niti o znanstvenim aplikacijama za napredno računanje. Srce im pruža podršku e-znanstvenika koji korisnike usmjeravaju na najprikladniji resurs, prilagođavaju radnu okolinu, pomažu pri izvođenju aplikacija na naprednim resursima Srca i optimiziraju rad, ali i uspostavljaju nove i održavaju stare znanstvene aplikacije na istima. Na taj način se znanstvenici mogu fokusirati na ono što rade najbolje - znanost.
Osim naprednih računalnih resursa, Srce hrvatskim znanstvenicima na raspolaganje stavlja i brojne usluge koje im pomažu tijekom cjelokupnog ciklusa istraživanja, od planiranja, prikupljanja, obrade, analize, pohrane, pa do dijeljenja i ponovnog korištenja podataka. Uz superračunalo "Supek" i resurs za napredno računanje "Vrančić" te niz specijaliziranih platformi kao što su Galaxy, Jupyter i računalni klaster Padobran, tu su i podatkovne usluge Srca - Puh za pohranu i dijeljenje podataka tijekom provođenja istraživanja te Dabar za uspostavu digitalnih akademskih arhiva i repozitorija za dugotrajnu pohranu i dijeljenje podataka po principu otvorenog pristupa.
Važnu ulogu u ekosustavu koji Srce pruža hrvatskoj znanstvenoj zajednici ima i Informacijski sustav znanosti u Hrvatskoj - CroRIS koji sadrži pouzdane informacije o ustanovama, istraživačima, projektima, publikacijama i opremi. Upravo koristeći CroRIS, aplikacija za pristup usluzi Napredno računanje omogućava transparentno izvještavanje o korištenju vrijednih računalnih resursa te jednostavno povezivanje s rezultatima ostvarenim temeljem korištenja usluge.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.
OpenAI integrira ChatGPT Search s Advanced Voice načinom rada. Ta funkcionalnost omogućava ChatGPT-ovom audio sučelju da pretražuje internet za odgovorima i pruža ih na prirodan, razgovorni način.