Pod programskim sadržajima podrazumijevaju se projekti koji se prijavljuju na javni poziv, a koji su od interesa za Grad Zagreb i promiču cilj Programa potpore male vrijednosti za sufinanciranje projekata korištenja otvorenih podataka za razdoblje 2024. - 2025.
Cilj dodjele potpora male vrijednosti je proizvodnja i objava programskih sadržaja - kvalitetnih istraživanja, programskih aplikacija ili mrežnih stranica koje koriste otvorene podatke u informativne, obrazovne, kulturne, umjetničke, stručne, znanstvene i druge svrhe.
Potpore male vrijednosti (de minimis potpore) koje se odobravaju i dodjeljuju subjektima na temelju ovoga programa su potpore uređene Uredbom Komisije (EU) 2023/2831 оd 13. prosinca 2023. o primjeni članaka 107. i 108. Ugovora o funkcioniranju Europske unije na de minimis potpore (dalje u tekstu: Uredba), a koje zbog svoga iznosa ne narušavaju ili ne prijete narušavanju tržišnog natjecanja i ne utječu na trgovinu između država članica Europske unije te ne predstavljaju državnu potporu iz članka 107. stavka 1. Ugovora o funkcioniraju Europske unije.
Sredstva potpore male vrijednosti za 2024. osigurana su u Proračunu Grada Zagreba za 2024. Za cjelokupno razdoblje od 2024. do 2025. planira se iznos do 600 tisuća eura. Sredstva za 2024. planirana su u Proračunu Grada Zagreba za 2024. u Razdjelu 3301. Služba za informacijski sustav i tehničke poslove, u iznosu od 300 tisuća eura. Subjekt može na javni poziv prijaviti jedan ili više projekata.
Predviđa se da će IT potrošnja u Europi u 2025. iznositi ukupno 1,28 trilijuna dolara, što je povećanje od 8,7 posto u odnosu na 2024., prema Gartneru. IT potrošnja u Europi je na putu da dosegne 1,18 trilijuna dolara do kraja 2024.
Google je najavio da njegov najnoviji kvantni čip Willow može obavljati računalne funkcije u djeliću vremena potrebnog tradicionalnom stroju. Pretraživački div je rekao da također donosi eksponencijalno smanjenje pogrešaka.
Umjetna inteligencija, nekad carstvo znanstvene fantastike, zauzela je svoje mjesto na vrhuncu znanstvenih dostignuća u Švedskoj. Na povijesnoj ceremoniji u Konserthusetu u Stockholmu, John Hopfield i Geoffrey Hinton primili su Nobelovu nagradu za fiziku za svoj pionirski rad na neuralnim mrežama.