Nadolazeći zahtjev za provjeru činjenica izvorno je uveden kroz novi Kodeks prakse za suzbijanje dezinformacija Europske komisije.
Depositphotos
Google je obavijestio Europsku uniju da se neće pridržavati nadolazećeg zakona o provjeri činjenica. Navode iz kompanije da neće dodavati provjere činjenica u rezultate pretraživanja ili YouTube videozapise te da neće koristiti podatke provjere činjenica pri rangiranju ili uklanjanju sadržaja.
Važno je napomenuti da Google nikada nije uistinu sudjelovao u provjeravanju činjenica kao dio svojih politika moderiranja sadržaja. Ipak, tvrtka je ulagala u europsku bazu podataka za provjeru činjenica prije nedavnih izbora u EU.
Nadolazeći zahtjev za provjeru činjenica izvorno je uveden kroz novi Kodeks prakse za suzbijanje dezinformacija Europske komisije. Počeo je kao dobrovoljan skup "samoregulatornih standarda za borbu protiv dezinformacija", ali će uskoro postati obavezan.
Googleov predsjednik za globalna pitanja Kent Walker izjavio je u pismu Europskoj komisiji da integracija provjere činjenica "jednostavno nije primjerena niti učinkovita za Googleove usluge". Tvrtka je također istaknula trenutni pristup moderiranju sadržaja, sugerirajući da je odradila izvrstan posao tijekom prošlogodišnjeg "nezapamćenog ciklusa globalnih izbora".
Google također upućuje na novu značajku dodanu na YouTube prošle godine koja određenim korisnicima omogućuje dodavanje kontekstualnih bilješki videozapisima, navodeći da "ima značajan potencijal". Ovaj program sličan je Community Notes značajci platforme X i vjerojatno nekoj novoj inicijativi koju Meta razvija.
Walker je dodatno naveo da će Google nastaviti ulagati u postojeće tehnologije za moderiranje sadržaja, poput Synth ID tehnologije označavanja i obavijesti o umjetnoj inteligenciji na YouTubeu. Još uvijek nije jasno kako će EU reagirati na Google kada digitalne prakse provjere činjenica postanu zakon.
Ova vijest dolazi neposredno nakon što je Meta objavila da ukida svoj program provjere činjenica u SAD-u, pa ostaje pitanje hoće li Mark Zuckerberg poštovati zakone EU-a. Platforma X već je ranije smanjila broj profesionalnih provjeravatelja činjenica.
U konačnici, čini se da velike tehnološke kompanije imaju velik problem s činjenicama.
Prema najnovijim industrijskim istraživanjima, čak 96 posto organizacija izvještava da je AI ispunio ili nadmašio njihova očekivanja, pokazujući kako industrija brzo prihvaća AI ne samo kao zanimljiv dodatak, već kao stratešku nužnost.
Vođenje uspješne kompanije poput Microsofta tijekom 50 godina nije nimalo lak zadatak. Kao dio izazova upravljanja industrijom vrijednom više bilijuna dolara, neminovno je da se putem napravi nekoliko pogrešaka. Što priznaje i suosnivač Microsofta Bill Gates.
Kažete li "molim" ili "hvala" nakon što ChatGPT obavi zadatak koji ste mu dali? Ako jeste, onda ste dio korisničke baze koja OpenAI košta desetke milijuna američkih dolara za električnu energiju.