PROBLEM INDUSTRIJE

Generativna umjetna inteligencija stvara nestašicu talentiranih programera

Generativna umjetna inteligencija stvara nestašicu talentiranih programera
Depositphotos

Tržište rada za programere je oduvijek iznimno konkurentno, ali i oduvijek mu nedostaje talenata, čija bi nestašica ove godine mogla biti na najvišim razinama u modernoj povijesti kompletne industrije. Generativna umjetna inteligencija u tom smislu ima poveću odgovornost za situaciju...

Svi koji rade u softverskom sektoru pokušavaju je shvatiti. Dok se programeri "igraju" s AI-jem, poslovni lideri se suočavaju s pitanjem što to znači za njihove timove. Većina rasprava vrti se oko toga što i koga AI može zamijeniti.

Tek smo zagrebali površinu onoga što AI može učiniti od kada je postao mainstream, a već razgovaramo o tome kako će zamijeniti ljudsku intuiciju. Ali, važnije pitanje je kako ćemo riješiti prazninu u vještinama AI-a.

Kada je riječ o talentu programera, AI može, i vjerojatno će, automatizirati repetitivan rad koji trenutno obavljaju mlađi programeri. Alati vođeni AI-om mogu otključati produktivnost i učinkovitost programera automatskim generiranjem dijelova koda, automatskim izvođenjem A/B testova...

No, ako zamijenimo programere strojevima, nećemo imati inženjere obučene za obavljanje subjektivnijeg i promišljenijeg posla koji je potreban da bi se softver razvijao. Zato je dojam da će AI za programiranje biti štetniji uz dugoročnom smislu nego što će biti koristan.

Jer, ako programeri ne napreduju kroz različite karijerne prekretnice, tko će biti tu da riješi prazninu u vještinama AI-a koju smo stvorili? Fokus treba preći na obuku, posebno na ulaganje u sljedeću generaciju programera. Industrija se mora pripremiti za nadolazeću krizu vještina programera ulaganjem u obrazovne inicijative, programe prekvalifikacije i stvaranje okoline koja njeguje talente i potiče kontinuirano učenje.

Na junior razini, to znači nastavak zapošljavanja talenata i osiguravanje da programeri dobiju rano iskustvo u tome kako će AI utjecati na njihov radni tijek i pristup izgradnji softvera. Primjerice, početnik možda više neće biti odgovoran za pisanje koda od nule pa će imanje iskustva u validaciji i testiranju prethodno napisanog koda od strane AI-a biti esencijalno. Rano iskustvo pisanja koda na početku karijere programera ključno je za razvijanje njihovog razumijevanja sustava koje će konačno pomoći izgradnji i održavanju.

Mora se omogućiti inženjerima koji tek započinju karijere prilika da uče u ovom prostoru. Zatim, kako se AI sve više integrira u naše radne tijekove, manje će se pažnje posvećivati zamjeni poslova, a više će se pažnje posvećivati tome kako se talenat obučava da iskoristi AI. Budući programeri veći će dio karijere provesti kreativno razmišljajući, rješavajući kompleksne probleme i gradeći budućnost.