CARINSKI RAT

Dan je krenuo dobro

Najnovije carinske objave i tekući trgovinski rat između SAD-a i Kine na različite načine utječu na kretanja burzi diljem svijeta 10. travnja 2025. Značajan rast dionica u SAD-u i Europi izravan je odgovor na privremenu obustavu viših recipročnih carina za te regije, što ukazuje na to da je prijetnja široko rasprostranjenog povećanja carina bila glavna briga investitora

Dan je krenuo dobro
Depositphotos / Ilustracija

Dana 10. travnja 2025., azijske burze uglavnom su zabilježile pozitivan početak trgovanja, odražavajući olakšanje nakon objave o pauzi u primjeni američkih carina za većinu zemalja. Japanski indeks Nikkei 225 zabilježio je značajan skok na otvaranju, porastavši za više od 2.000 bodova ili 8,8 posto, s izvješćima o 8,4 posto povećanju u ranom trgovanju, što ukazuje na snažno investitorsko olakšanje.

Hongkonški indeks Hang Seng pokazao je umjereniji, ali ipak pozitivan početak, porastavši za 2,69 posto 12 ili 1,8 posto, iako je ranije tijekom dana zabilježio rast od čak 4,3 posto, što sugerira početni entuzijazam nakon kojeg je uslijedilo blago smirivanje. Šangajski kompozitni indeks zabilježio je skroman rast na otvaranju, povećavši se za 1,29 posto ili 0,9 posto, što ukazuje na manje izražen pozitivan odgovor u usporedbi s drugim azijskim tržištima. Važno je napomenuti da su indijske burze, Bombay Stock Exchange (BSE) i National Stock Exchange (NSE), ostale zatvorene za trgovanje u četvrtak, 10. travnja 2025., zbog obilježavanja Mahavir Jayantija.

Suzdržaniji odgovor azijskih tržišta vjerojatno je posljedica činjenice da je Kina izričito izuzeta iz američke carinske olakšice te se suočila sa značajnim povećanjem carina. To je vjerojatno umanjilo opće pozitivno raspoloženje u regiji. Ipak, rast indeksa Hang Seng i Šangajskog kompozitnog, unatoč negativnim vijestima za Kinu, mogao bi se pripisati očekivanjima potencijalnih mjera političke podrške iz Pekinga i navodnoj kupovnoj aktivnosti državnih tvrtki usmjerenoj na stabilizaciju tržišta. Pozitivan pokazatelj bilo je smanjenje troškova osiguranja od neispunjenja obveza u azijskom dugu, što sugerira da su investitori u regiji općenito pozdravili pauzu u primjeni carina za većinu zemalja kao pozitivan znak za regionalnu ekonomsku stabilnost.

Europske burze zabilježile su snažan i raširen rast na otvaranju trgovanja u četvrtak, 10. travnja 2025., neposredno nakon objave o pauzi u primjeni američkih carina, što ukazuje na značajnu promjenu pozitivnog investitorskog raspoloženja.

Terminski ugovori na indeks Euro Stoxx 50 porasli su za 8,6 posto 1 ili 8,1 posto, odražavajući široki optimizam diljem eurozone.

Terminski ugovori na njemački indeks DAX skočili su za 8 posto 1 ili 7,8 posto, pokazujući snažnu pozitivnu reakciju u najvećem europskom gospodarstvu.

Britansko tržište dionica zabilježilo je pozitivan početak, s indeksom FTSE 100 koji je porastao za 1 posto, a indeksom FTSE 250, koji obuhvaća više tvrtki usmjerenih na domaće tržište, zabilježio je još veći porast od 2 posto.

Širi indeks Stoxx Europe 600 bio je znatno viši u ranom trgovanju, s dobitcima u svim sektorima, predvođenim bankama i tehnološkim dionicama. Važno je napomenuti da su europske burze prethodnog dana pretrpjele oštre gubitke, pod snažnim utjecajem eskalirajućih globalnih trgovinskih napetosti i početnog uvođenja carina. Neočekivana olakšica od viših recipročnih carina koje je najavio predsjednik Trump bila je primarni pokretač ovog značajnog pozitivnog preokreta raspoloženja na tržištima diljem Europe, ublažavajući zabrinutost zbog potencijalnog globalnog trgovinskog rata.

Jučerašnji dan na svjetskim burzama obilježen je značajnom volatilnošću i brzim promjenama raspoloženja, prvenstveno potaknutim neočekivanom objavom predsjednika Trumpa o 90-dnevnoj pauzi u primjeni recipročnih carina za većinu zemalja, uz istodobno oštro povećanje carina na uvoz iz Kine. Američke burze snažno su porasle kao odgovor na ovu najavu, dok su azijske i europske burze pokazale suzdržanije reakcije, suočene s implikacijama povećanih carina na Kinu i zadržavanjem osnovnih carina. Tehnološki i putnički sektor zabilježili su značajan oporavak, dok su sektori usko povezani s trgovinom s Kinom ostali pod pritiskom.

Globalno gospodarstvo uoči 10. travnja 2025. karakterizirala je povišena neizvjesnost, inflatorni pritisci i zabrinutost zbog potencijalnih recesijskih rizika, uvelike proizašlih iz eskalirajućih trgovinskih napetosti. US-Kina trgovinski rat nametnuo se kao dominantan čimbenik koji je oblikovao tržišno raspoloženje, remetio globalne lance opskrbe i predstavljao značajnu prijetnju globalnoj ekonomskoj stabilnosti.

Na zatvaranju trgovanja u srijedu, 9. travnja 2025., tri glavna indeksa američkog tržišta dionica zabilježila su značajne dobitke nakon objave predsjednika Trumpa o 90-dnevnoj pauzi u primjeni carina za većinu zemalja.