CARINSKI RAT

Burze u novom padu

Globalne dionice danas zabilježile značajan pad, a američke dionice prednjače u tom negativnom trendu. Ovaj oštar pad podsjeća na razdoblje početka pandemije COVID-19. Glavni razlog ovog pada su zabrinutosti oko utjecaja novih carina koje je najavio predsjednik Trump na globalno gospodarstvo.

Burze u novom padu

Američki predsjednik Donald Trump nastavlja s agresivnom trgovinskom politikom. Najave o dodatnim carinama od 10 posto na sav uvoz u SAD, a zatim i o povećanju carina na kinesku robu, dovode do situacije u kojoj se ukupne carine prema kineskoj robi povećavaju na čak 104 posto. Ove mjere predstavljaju odgovor na kineske protumjere te su izazvale lavinu negativnih reakcija na globalnim burzama.

Globalne dionice danas zabilježile značajan pad, a američke dionice prednjače u tom negativnom trendu. Ovaj oštar pad podsjeća na razdoblje početka pandemije COVID-19. Glavni razlog ovog pada su zabrinutosti oko utjecaja novih carina koje je najavio predsjednik Trump na globalno gospodarstvo.

Stručnjaci upozoravaju da su carine u osnovi "porez na uvoz" i da mogu imati dvosmislene posljedice – dok štite domaću industriju, one istovremeno mogu dovesti do povećanja cijena za potrošače, poremećaja u lancima opskrbe i dugoročnog usporavanja gospodarskog rasta.

EU je najavila mogućnost protumjera, a predsjednica Komisije Ursula von der Leyen izjavila je spremnost na pregovore, iako su mnogi kritički dočekali ove mjere zbog nejednakog opterećenja u trgovini između SAD-a i EU.

Prema najnovijim izvješćima, svjetske burze danas bilježe znatne padove. Europski indeksi poput STOXX 600, FTSE, DAX i CAC osjetili su padove u rasponu od 2–3 posto zbog stupanja na snagu recipročnih carina, što je dovelo do iznenadnog pritiska na globalne tržišne indekse. Na Azijskim tržištima, indeksi poput Nikkei i Kospi također bilježe oštare padove – primjerice, Nikkei je potonuo gotovo 4 posto, dok je južnokorejski Kospi zaronio u područje „medvjeda“, više od 20 posto ispod rekordne razine.

Indeks Nikkei 225 zabilježio je značajan pad, primjerice, 8. travnja za 3,93 posto, a 9. travnja za 3,78 posto. Reakcija Japana uključuje planirani razgovor premijera s Trumpom, što naglašava diplomatske napore za rješavanje trgovinskih napetosti. Značajan pad Nikkei indeksa ilustrira značajan utjecaj američke trgovinske politike na azijska tržišta, posebno na Japan, ključnog američkog saveznika i trgovinskog partnera. Zabrinutost zbog gospodarskog usporavanja odražava potencijalne posljedice carina u stvarnom svijetu. Proaktivni odgovor japanske vlade ukazuje na ozbiljnost s kojom oni gledaju na situaciju.

Indeks FTSE 100 zabilježio je značajan pad. Primjerice, 8. travnja zabilježen je pad od 2,71 posto, a 9. travnja pad od 2,40 posto. Značajan pad povezan je s previranjima oko carina, pri čemu se spominje da bi FTSE mogao zabilježiti najveći gubitak u godini dana. Među dionicama s najvećim rastom 8. travnja nalazile su se Rolls-Royce, Experian i Hiscox, dok su najveći pad zabilježile BT Group, Standard Chartered i Kingfisher. Podaci za 9. travnja također pokazuju određene dobitnike i gubitnike.

Pad indeksa FTSE 100 pokazuje da utjecaj američkih carina seže izvan Sjeverne Amerike, pogađajući i europska tržišta. Identificiranje kompanija s najboljim i najlošijim rezultatima pruža uvid u to koji su sektori ili poduzeća otporniji ili ranjiviji na trenutnu ekonomsku klimu. Spominjanje potencijalno najvećeg gubitka u godini dana naglašava ozbiljnost situacije za britansko tržište.

Njemački indeks DAX otvorio je trgovanje 9. travnja s padom od 2,5 posto oko 19.790 bodova. Ovaj pad uslijedio je kao reakcija investitora na stupanje na snagu američkih carina, uključujući i 20 posto carine na uvoz iz EU. Očekuje se da će zemlje EU danas odobriti prve protumjere protiv američkih carina. Zdravstvene dionice, posebno Sartorius, Bayer i Merck, pretrpjele su najveće gubitke nakon što je Trump zaprijetio uvođenjem carina. Značajne gubitke zabilježile su i automobilske, bankarske i tehnološke dionice.

ad Frankfurtske burze odražava zabrinutost europskih investitora zbog utjecaja američkih carina na europsko gospodarstvo. Sektori poput zdravstva i automobilske industrije posebno su osjetljivi na trgovinske napetosti. Očekivane protumjere EU mogle bi dodatno eskalirati trgovinski rat.

Na Wall Streetu, indeksi S&P 500, Dow Jones i Nasdaq doživjeli su značajne padove nakon najava dodatnih carina. Prema izvješćima, S&P 500 i Nasdaq su se suočili s padom od nekoliko posto, što je rezultiralo padom tržišne vrijednosti kompanija za milijarde dolara. Povećan je i VIX indeks "straha", koji je dosegao razine koje nisu viđene od početka pandemije koronavirusa, što ukazuje na rastuću nervozu ulagača.

Indeksi Nasdaq Composite i Nasdaq 100 zabilježili su značajan pad. Nasdaq Composite je pao za 6 posto, a Nasdaq 100 također je zabilježio značajan pad, što je dovelo do ulaska u područje "medvjeđeg tržišta" 7 prethodnih dana. Nedavno je Nasdaq Composite zabilježio pad od 2,15 posto. Tehnološke dionice su posebno osjetljive na trgovinski rat s Kinom, s obzirom na značajne proizvodne i opskrbne veze mnogih tehnoloških kompanija s Kinom. Među kompanijama koje su zabilježile značajne gubitke nalaze se Apple, Nvidia i Tesla, što dodatno naglašava ranjivost tehnološkog sektora.

Strmoglavi pad Nasdaqa i ulazak u "medvjeđe tržište" naglašavaju visoku osjetljivost tehnološkog sektora na globalne trgovinske napetosti. Povezanost tehnološkog lanca opskrbe s Kinom čini ga posebno ranjivim na carine. Identificiranje velikih tehnoloških kompanija koje su zabilježile gubitke pojačava opipljiv utjecaj na ovaj ključni sektor globalnog gospodarstva.

Hrvatsko tržište kapitala osjetno je reagiralo na globalnu paniku. Na Zagrebačkoj burzi, cijene dionica (izražene kroz indekse poput CROBEX) zabilježile su značajan pad. Prema informacijama, u prvih pola sata trgovanja, CROBEX je pao za oko 6 posto, a brojni ulagači bilježe i ekstremno smanjenje prometa, što ukazuje na izvanrednu volatilnost tržišta.

Primjeri kompanija koje su pretrpjele značajne gubitke uključuju Best Buy (pad od 17,8 posto), United Airlines (pad od 15,6 posto) i Target (pad od 10,9 posto) , što je izravno povezano sa zabrinutošću oko utjecaja carina na njihove globalne lance opskrbe i potrošačku potražnju.

Zabilježen je pad vrijednosti različitih klasa imovine, uključujući sirovu naftu i dionice velikih tehnoloških kompanija , što ukazuje na široku rasprodaju na tržištu potaknutu neizvjesnošću.