Nedavne odluke predsjednika Donalda Trumpa o uvođenju visokih carina izazvale su značajne potrese na globalnim financijskim tržištima. S&P 500 indeks približava se padu od 20 posto, što signalizira ulazak u medvjeđe tržište. Analitičari, poput onih iz Goldman Sachsa i UBS-a, revidirali su prognoze zarada za 2025. godinu na 3 posto odnosno 0 posto, uz predviđanja recesije s dva uzastopna tromjesečja negativnog rasta BDP-a.
Larry Fink, izvršni direktor BlackRocka, izražava zabrinutost da je SAD već u recesiji, dok Bill Ackman upozorava na "ekonomsku nuklearnu katastrofu" ako se carine ne obustave. Jamie Dimon iz JPMorgana predviđa stagflaciju i sporiji rast kao posljedice ovih mjera.
Većina izvršnih direktora dijeli mišljenje da je američko gospodarstvo u recesiji, pri čemu mnogi očekuju dodatni pad dionica od 20 posto. Carine su već utjecale na strategije određivanja cijena, inflacijska očekivanja i potrošačko ponašanje.
Financijski lideri s Wall Streeta izražavaju zabrinutost zbog eskalacije trgovinskog rata, pri čemu Goldman Sachs povećava vjerojatnost recesije u SAD-u na 45 posto. Unatoč padu tržišta, predsjednik Trump ostaje pri stavu da su carine nužne za ispravljanje trgovinskih neravnoteža i poticanje domaće proizvodnje.
Prema procjenama Barclaysa, univerzalna carina od 10 posto na uvoz iz svih zemalja, zajedno s carinom od 60 posto ili više na kinesku robu, smanjila bi zaradu kompanija iz S&P 500 indeksa za 3,2 posto u 2025. godini. Dodatnih 1,5 posto pada zarade moglo bi uslijediti ako druge zemlje uzvrate sličnim mjerama. Ove mjere i reakcije tržišta ukazuju na povećanu volatilnost i nesigurnost u globalnom gospodarstvu, s potencijalnim dugoročnim posljedicama na trgovinske odnose i ekonomski rast.
S&P 500 indeks doživio je značajan pad, pri čemu su velike banke s Wall Streeta, uključujući Morgan Stanley i Oppenheimer, revidirale svoje prognoze za 2025. godinu. Morgan Stanley predviđa pad S&P 500 indeksa na 4.700 bodova, što predstavlja pad od 7-8 posto u odnosu na prethodno zatvaranje, dok je Oppenheimer smanjio svoj cilj s 7.100 na 5.950 bodova. Analitičari upozoravaju da bi, ukoliko se trenutne carinske politike nastave, tržište moglo dodatno oslabiti.
Peter Berezin iz BCA Researcha, poznat po svojim pesimističnim prognozama, zadržava cilj za S&P 500 na 4.450 bodova do kraja godine. Preporučuje ulaganje u indeks tek ako padne ispod 4.200 bodova, naglašavajući mogućnost recesije s 50 posto vjerojatnosti.
Zlato je dosegnulo novu rekordnu cijenu od 2.938 USD po unci, što predstavlja rast od 44 posto u posljednjih godinu dana. Ovaj porast pripisuje se povećanoj potražnji za sigurnim ulaganjima uslijed trgovinskih napetosti i inflacijskih strahova. Analitičari iz JPMorgan Chasea i Goldman Sachsa predviđaju daljnji rast cijene zlata, s ciljevima od 2.950 USD odnosno 3.000 USD do sredine 2026. godine.
Vrijednost Bitcoina pala je za 6 posto od uvođenja novih carina, dok je zlato istovremeno poraslo za 2 posto. Ovo sugerira da investitori trenutno preferiraju tradicionalna sigurna utočišta poput zlata u odnosu na digitalne valute.
Predsjednik Trump zaprijetio je dodatnim carinama od 50 posto na kineski uvoz ako Kina ne povuče svoje protumjere. Unatoč upozorenjima financijskih lidera i zabrinutosti zbog moguće recesije, Trump ostaje pri svom stavu, naglašavajući potrebu za zaštitom američkih interesa.