Očekivani gubitak Googla i Applea na europskom sudu
Europski vrhovni sud potvrdio je presudu kojom je Appleu naloženo da Republici Irskoj vrati 13 milijardi eura poreza. Sud je također odbacio žalbu Googlea na kaznu od 2,4 milijarde eura. Ove odluke označavaju velike pobjede za EU u eskalirajućoj borbi s velikim tehnološkim tvrtkama.
U podnesku je Sud pravde EU-a podržao odluku Europske komisije iz 2016. kojom se Appleu nalaže da plati zaostale poreze. Sud je naveo da je tvrtka imala koristi od dvije odvojene presude koje su prekršile zakone o državnim potporama i pogodovale dvjema njezinim podružnicama. Ova selektivna prednost omogućila je Appleu da smanji svoja porezna opterećenja na čak 0,005% u 2014., utvrdili su Sud pravde i Europska komisija.
Dugotrajni slučaj predan je Europskom sudu pravde 2020. nakon što je Apple dobio žalbu za poništavanje prvotne odluke. “Ovaj slučaj nikada nije bio o tome koliko poreza plaćamo, nego kojoj vladi ga moramo platiti. Uvijek plaćamo sve poreze koje dugujemo gdje god poslujemo i nikada nije bilo posebnog dogovora,” rekao je predstavnik Applea.
Zasebno, Google je izgubio žalbu na presudu iz 2017. kada ga je Europska komisija kaznila s 2,4 milijarde eura zbog navodne zlouporabe tržišne dominacije svoje usluge usporedbe cijena. Googleov glasnogovornik izjavio je da je tvrtka razočarana presudom. To je jedna od tri pozamašne kazne nametnute tvrtki u EU-u zbog prakse protiv tržišnog natjecanja, zbog čega je optužena za kaznu od ukupno 8 milijardi eura.
Tijekom dosad najvećeg natjecanja inovativnih projekata u Hrvatskoj, organiziranog tijekom pet dana u tri hrvatska grada (Zagreb, Osijek i Zadar), svoje su inovativne projekte u fazi TRL 5-8 predstavila ukupno 172 natjecatelja, među kojima je i 12 startupa.
Hrvatski startup ekosustav bilježi napredak u brojnim segmentima, no scena poslovnih anđela ostaje iznimka. Dok se broj VC fondova kontinuirano povećava, aktivnih poslovnih anđela prepoznatljivih startupima ima sve manje. Iako stručnjaci tvrde da poslovni anđeli nisu nestali, danas su znatno manje transparentni i teže prepoznatljivi nego prije pet ili deset godina.
Za poduzeća ThinQ Business API podržava partnere koji upravljaju uredskim ili stambenim zgradama u integraciji i upravljanju različitim LG proizvodima.