Široka primjena računalstva u cloudu transformirala je kompletni "krajolik" podatkovnih centara. Iako je značajno smanjila broj organizacija koje upravljaju vlastitim podatkovnim centrima, istovremeno je potaknula rast broja podatkovnih centara diljem svijeta. Ipak, nijedno tržište nije ni blizu Sjedinjenih Američkih Država kada je riječ o ukupnom broju podatkovnih centara.
Prema podacima koje je predstavio Stocklytics, SAD broje 5388 podatkovnih centara, što je 70 posto više nego deset najvećih tržišta zajedno.
Tijekom posljednjeg desetljeća, podatkovni centri, nekada marginalni dio IT infrastrukture, postali su glavna tema u svijetu investicija i veliki izvor prihoda za tehnološke gigante poput Microsofta, Amazona, Googlea ili Nvidije. Sve veća upotreba AI tehnologija, koje zahtijevaju značajnu računalnu snagu i prostor za pohranu, dodatno je potaknula procvat podatkovnih centara, što je pomoglo rastu tržišta za 52 posto od 2017. godine, dosegnuvši vrijednost od 416 milijardi američkih dolara.
Prema Statisti američko tržište podatkovnih centara ostvarit će više od 120 milijardi dolara prihoda, što je otprilike 30 posto ukupnog prihoda tržišta u ovojgodini. Platforma Cloudscene navodi da trenutno postoji više od 11.800 operativnih podatkovnih centara širom svijeta, a 45 posto ih se nalazi u SAD-u.
Statistike pokazuju da SAD ima 5388 podatkovnih centara, što je deset puta više nego Kina i većina europskih zemalja. Primjerice, Njemačka, koja je na drugom mjestu, broji 520 podatkovnih centara. Velika Britanija je blizu s 512 podatkovnih centara, Kina četvrta s 449 podatkovnih centara. Kanada, Francuska i Australija slijede s 336, 315 i 307 centara. Japan je posljednji na listi deset najvećih s 219 podatkovnih centara.
Većina ovih zemalja bilježit će impresivan dvoznamenkasti rast u nadolazećim godinama, što će pomoći globalnom tržištu podatkovnih centara da postigne rekordnu vrijednost. Do 2027. će ovo tržište vrijediti pola bilijuna dolara i 625 milijardi dolara do 2030.
Većina tog rasta dolazit će iz mrežne infrastrukture, najvećeg i najbrže rastućeg segmenta tržišta. Statista očekuje da će mrežna infrastruktura donijeti 315 milijardi dolara prihoda u 2029., što je 31 posto više nego ove godine. Iako daleko ispod ukupnih prihoda, serveri će u istom razdoblju zabilježiti rast od 76 posto na 207 milijardi dolara.
Segment pohrane podatkovnih centara također će zabilježiti sličan rast, s prihodima koji će porasti za 71 posto na 101 milijardu dolara u sljedećih pet godina.